מתוך הסרט ״המוזיאון״ של רן טל. צילום: דניאל קדם

השבוע בעולם האמנות / דבי לוזיה 6/12/17

זמן קריאה: 2:20 דקות
השבוע בעולם האמנות / דבי לוזיה 
 
שבוע יבש ובכל זאת: ביקורת על הסרט המוזיאון, נתוני אינסטגרם מעניינים וגלריה שטרן ביריד בלונדון
ביקורת על הסרט ״המוזיאון״
אמש עלה לאקרנים סרטו של רן טל ״המוזיאון״, אותו ראיתי בהקרנת בכורה ביום ראשון. אז קודם כל שלא יהיה ספק - זה מרשים ואף אמיץ להקדיש סרט למוזיאון ולכן מאד חשוב ללכת לראות אותו.
בעיני, המילה המתאימה ביותר לתאר את הסרט היא ״פסיפס״ משום שהסרט מחבר (בעריכה מצויינת) סיפורים שונים והיבטים שונים מהמוזיאון המיוחד הזה שמכיל בתוכו גם ארכיאולוגיה, גם אתנוגרפיה, גם אגף טקסטיל וגם אמנות. זהו מוסד שקהל היעד שלו רחב ועצם היותו מוזיאון לאומי מחייב אותו לעסוק בסוגיות לא פשוטות של זהות לאומית. ההחלטה מה להציג כמו גם ההחלטה מה לא להציג היא פוליטית. כמו לכל מוסד תרבותי, גם למוזיאון ישראל יש אג׳נדה ויחד עם זאת קשה לספק את מגוון האוכלוסיות הפוקדות אותו ומצפות למצוא בו משהו להזדהות איתו. 
לי הפריע שהסרט יושב על התפר שבין דוקו לבין סרט עלילתי (למרות שאין בו עלילה). האנשים המרואיינים אינם מזוהים (כמקובל בסרטים דוקומנטריים) אבל התחושה היא כן דוקומנטרית. לפעמים הוא קצת משעמם, לפעמים משעשע מאד ולפעמים אנושי מאד. אבל הסיפורים האישיים הם רק טעימה עם חשק לא ממומש לקצת יותר עומק. 
אשמח לשמוע דעות אחרות  וכאמור מאד חשוב לראות את הסרט הזה ואני בטוחה שמי שיראה גם יהנה. 
מתוך הסרט ״המוזיאון״ של רן טל. צילום: דניאל קדם השבוע בעולם האמנות
שיאי האינסטגרם ל-2017

הסנונית הראשונה לקראת סיכומי השנה המתקרבת לסיומה, מבשרת על כך שהלובר הוא המוזיאון הפופולרי ביותר באינסטגרם. הוא גם המוזיאון עם הכי הרבה מבקרים בשנה. על פי נתוני השנה שעברה, ביקרו בו 7.4 מיליון איש, שבוודאי הצטלמו גם עם המונה ליזה וכך גם באינסטגרם גבר הלובר על מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק (מקום שני).
התמונה הפופולרית ביותר של 2017 באינסטגרם (11.1 מיליון לייקים) הפכה מהר מאד לאייקון, שזכה כבר לאינספור וריאציות וזוהי כמובן התמונה האמנותית בה ביונסה הודיעה על היותה בהריון עם תאומים. היא נעזרה בכשרונו של Awol Erizku, אמן אמריקאי צעיר ממוצא אתיופי, שכבר ב- 2015  עורר תשומת לב ומאז יתכן שכבר הגיע לשיא הקריירה שלו בסדרת הצילומים של ביונסה. חובבי הסטטיסטיקה יהנו מעושר הנתונים שפורסמו בשבוע שעבר על ידי אינסטגרם. 
התמונה הפופולרית ביותר באינסטגרם: ביונסה בהריון השבוע בעולם האמנות3
גלריה שטרן תשתתף ביריד London Art Fair
מאד נרגשת לבשר שנבחרנו להשתתף באחד הירידים החביבים עלי ביותר.London Art Fair מתקיים בחודש הבא בפעם ה- 30 באיזלינגטון שבצפון לונדון. זהו יריד אינטימי ביחס לירידים הגדולים. עיקרו גלריות בריטיות ויש בו גם אגף של פרוייקטים מיוחדים, שם מציגות גלריות בינלאומיות. 
גלריה שטרן תציג את גיל הלר, אותו אני מלווה מאז היה סטודנט אצל ישראל הירשברג ומאז הוא התקדם מאד יפה, גם בתערוכות שעשה וגם באוספים אליהם הוא נכנס. גם מוזיאון ישראל רכשו ממנו עבודות במסגרת הרכש השנתי שלהם. 
היריד מתקיים בין 17-21 לינואר, כשב- 16 יש אירועים למוזמנים בלבד והחדשות הטובות הן שיש לי הזמנות. אשמח לשמוע ממי שיודע שיהיה בלונדון בתאריכים אלו וירצה לבוא ליריד. 
 
ציור של גיל הלר השבוע בעולם האמנות2
השבוע בסלון האמנות של דבי לוזיה
הקהילה שלנו בפייסבוק ממשיכה לגדול ואנחנו מתקרבים ל 400 מאות חברים. האם כבר הצטרפת? יש הרבה דיונים מעניינים!
היום ביקשתי את עזרת חברי הקהילה בהרחבת מעגל הקוראים על ידי שיתוף הפוסט שהעליתי כדי לעודד מצטרפים חדשים. מודה מראש לכל מי שישתף את הפוסט.


דבי לוזיה, דור שני בגלריה שטרן, היא גם חוקרת תרבות ומחברת הספר "מדוע הפסיקה המונה ליזה לחייך", המנתח את עולם האמנות העכשווי.
טקסט זה לקוח מתוך מדור שבועי שנשלח במייל בכל יום שישי לאלפי מנויים. להצטרפות לרשימת הדיוור לחץ כאן.
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.