דני קרמן יום שלישי 24 באוקטובר 2017 בשעה 20:00
האם יש הומור יהודי ואם אין, למה זה מצחיק? האם יש הומור ישראלי ואם יש, למה זה עצוב?


דני קרמן

מאייר, סטיריקן, מעצב, כותב מדריכי נסיעות, מרצה.

דני נולד במושבה כרכור ב-11 בינואר 1940.

אחרי שנתיים בבית-הספר התיכון חקלאי בפרדס חנה, החל את לימודיו בבצלאל בירושלים. ב-1959 סיים את לימודיו בבצלאל במגמה לעיצוב גרפי, שאז נכללו בה גם לימודי ציור ואיור.

אחרי השירות הצבאי פתח ביחד עם בן-דודו, אריק קרמן, סטודיו לעיצוב בשם "קרמן-קרמן", שפעל במשך 14 שנים. במסגרתו עסקו השניים בעיצוב גרפי, איור, תכנון תערוכות ומוזיאונים.

משנת 1968 החל דני לאייר בקביעות בעיתונים "ידיעות אחרונות", "דבר" ו"הארץ". על חלק מהאיורים הופיעה החתימה "קרמן-קרמן" ועל חלק אחר, בעיקר ב"הארץ", הופיעה החתימה: אריה דן (שמותיהם הפרטיים של שני הקרמנים). דני אייר באופן קבוע לבעלי טורים עיתונאיים: רות בונדי, אדם ברוך, חיים באר, אהרון בכר ואחרים.

ב-1977 התפרק הסטודיו קרמן-קרמן ודני מתרכז בעיקר באיור.

בשנת 1982 היה בצוות המקימים של המוסף הסאטירי "דבר אחר" שפעל כ-12 שנים ב"דבר" ועוד 10 שנים ב"ידיעות אחרונות". דני היה בין העורכים והכותבים במשך כל שנות קיומו של המוסף. בשנת 1984 הציג דני סדרת פסלים בחומר בנושא "ראשי ציפורים" יחד עם הצייר יוסל ברגנר.

בשנת 1997 כתב דני מדריך טיולים ללונדון בשם "הולך איתך בלונדון", ומאז כתב חמישה מדריכים לגדולים וחמישה מדריכים לחמש ערים באירופה לילדים בסדרת מדריך לילד המטייל.

דני אייר כ-350 ספרים, חלקם הגדול ספרים לילדים, והוא שיתף ומשתף פעולה כמעט עם כל הסופרים שכותבים לילדים בארץ, ביניהם: יהודה אטלס, יורם טהרלב, נורית זרחי, אפרים סידון, בנימין תמוז, נירה הראל, שלמה אבס, שלומית כהן אסיף, יונה טפר ורבים אחרים.

בשנים האחרונות, משקיע דני מאמצים להחזיר למדפים סיפורים וספרים של סופרי העבר עם איורים חדשים, ביניהם – מעשה בפא סופית, מעשה בחיריק קטן, זה היה בחנוכה, האפרוח העשירי של נתן אלתרמן, אני וטלי בארץ הלמה של אברהם שלונסקי, הילד הרע של לאה גולדברג, הנער ביער של חיים נחמן ביאליק, האריה שאהב תות של תרצה אתר, ומיכה ומכבי האש של דליה רביקוביץ.

דני כתב, יזם והוציא לאור ספרים רבים, חלק מהם בעצמו וחלק עם שותפים לכתיבה: אהרון שמי, ובניו תומר ואורי. בין הספרים האלה – מסביב למפה, ביידיש זה מצלצל יותר טוב, ספר המשלים, שני יהודים נוסעים ברכבת, מיהו יהודי, שם חם, מילימשוגעות, החתול השלושה עשר, ספר המפלצות השלם, סופר ספר וספר הבדיחות האדום.

החל משנות ה-60 עיצב דני את המוצגים לכל העדלאידות הגדולות שהיו בפורים בתל-אביב, עיצב מספר תפאורות לתיאטרונים בארץ, הציג כ-10 תערוכות יחיד והשתתף בעשרות תערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל.

דני זכה בכמה פרסים, ביניהם – פרס גוטמן לאיור, עיטור אנדרסן לספרות ילדים, פרס סוקולוב לעיתונאות.

הוא לימד איור במשך 30 שנה במוסדות שונים בארץ, ביניהם – בצלאל, מכללת ויצ"ו חיפה ומכללת ויטל.

בשנת 2001 שיתף דני פעולה עם הסופרת נירה הראל בהקמת האתר דףדף - העוסק בנושאים הקשורים בספרי ילדים.

חלק מזמנו מקדיש דני להרצאות בנושאים שונים: ספרות ילדים, איור, הומור וסאטירה, לונדון. הוא מרבה להפגש במסגרת "סל תרבות" עם ילדים בבתי ספר ביחד עם אפרים סידון (מפגשים בנושא סופר ומאייר) ומיכאל דק (מפגשים בנושא אריך קסטנר).

הוא חי ופועל בתל אביב.
 

צור קשר

רחוב המדע 14 איזור תעשיה הרצליה

טלפון 3184*

.

אתר זה הינו ארכיון לפעילות בית הספר ומרכז התרבות "בסיס לאמנות ותרבות". המוסד נסגר בשנת 2020. אישור