אהבת אשה / דנה גילרמן

זמן קריאה: 2:40 דקות

אהבת אשה / דנה גילרמן​

מעשה באי יווני צנוע שסוגד למשוררת אגדית ומקדיש לה פסלים

באהבה לנילי,
מול חדר המלון הקטן שבו אני מתאכסנת עם בתי באי לסבוס, ניצב הצוק שממנו, כך מספרים, התאבדה המשוררת פורצת הדרך סאפּפו. על פי האגדה, היא התאבדה בשל אהבתה הנכזבת לגבר, אך אין מצב שזה נכון, אומרת שותפתי לחתירה בקיאק. לא יכול להיות שמי שכתבה כאלה מלות אהבה לנשים - ולצחוקה הנכסף, שחיַי, הסעיר את הלב בחזי! לרגע לא אוּכל לדבר עוד - תתאבד בסוף בגלל גבר. זו רק דרכם של היוונים לנסות ולהציג אותה כסטרייטית.
כן, ליוונים עד היום לא ממש קל עם זה. ב-2008 פתחו תושבי לסבוס בהליך משפטי שנועד למנוע מלסביות לכנות את עצמן כך. "עד 1924 ,על פי מילון אוקספורד לאנגלית, המלה "לסבית" ציינה 'מי שהיא תושבת של האי לסבוס'", טען אחד התובעים. "עכשיו, בגלל הקונוטציות החדשות של המלה, תושבות האי לא יכולות להשתמש בה כדי לתאר את עצמן, וזה לא צודק".
למרות זאת, סאפפו, שנולדה בסביבות 630 לפנה"ס, היתה ונותרה המלכה הבלתי מעורערת של האי הקטן והצנוע. מעולם לא הייתי במקום שסגד כך לאשה, ויש בזה עוצמה בלתי רגילה: רוחה מרחפת מעל האי ומשרה תחושה של כוח, העצמה נשית וביטחון.
ההערצה הזאת באה לידי ביטוי בשורה של פסלים הפרושים לאורך חלק מקו החוף. ניסיון להתחקות אחר מקורם הוביל למידע כללי למדי שהם נוצרו על ידי אמנים שונים במסגרת פסטיבל תרבות שהתקיים במקום וכולם עוסקים במשוררת. סאפפו לא מורגשת בהם כדמות ממשית אלא יותר כסמל לדמות רוחנית על־זמנית.

מדור דנה
מדור דנה1

זה בא לידי ביטוי באופן המובהק ביותר בשלושה פסלים: האחד עשוי משתי אבנים שהרווח ביניהן - האַין - מייצר קו מתאר של דמות נשית; השני – המושפע מסלוודור דאלי - מורכב מרגליים נשיות היוצאות ממעין בד שנהפך לדימוי מופשט המתנופף ברוח. הכלאה מוזרה ומרתקת בו־זמנית; הפסל השלישי, שנמצא בכיכר המרכזית של האי, הוא המרשים מכולם. הוא הזכיר לי את "אנגלוס נובוס" של פול קלה, ציור ששייך לאוסף מוזיאון ישראל. הציור, ובו דמות של מלאך שפיו פעור וכנפיו פרושות, נרכש בזמנו על ידי הפילוסוף ואלטר בנימין שראה בו את מלאך ההיסטוריה: הזוכר את העבר הנורא וחרד מעתידו של הגזע האנושי. המלאך הענק בלסבוס צופה בימים אלה על חמש אוניות יווניות שמעטרות את קו האופק, צי קטן שמטרתו - כך מספר לי בעל המלון החביב - לאתר את ספינות הפליטים הסורים ולעזור להן להגיע לחוף.
המדור פורסם לראשונה ב"7 לילות"

תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
s
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות

כל הזכויות שמורות לבסיס לאמנות ותרבות
CREATED BY FIRMA & Compie. בסיס לאמנות ותרבות בסיס לאמנות ותרבות

רוצה לדעת עוד?