מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 13/7/16

זמן קריאה: 2:37 דקות

טינדר לאוהבי אמנות

אפליקציה חדשה ומיצבים המשודרים בזמן אמת מנגישים את האמנות להמונים


 

אף פעם לא נכנסתי לטינדר כך שאין לי מושג איך זה עובד, אבל עכשיו יש באזז סביב אפליקציה חדשה שהומצאה בשוייץ ״wydr", המגדירה את עצמה כטינדר לאוהבי אמנות. האפליקציה מאוד פשוטה. מורידים אותה חינם לנייד ומתחילים להעלות תמונות. מה שאוהבים מזיזים שמאלה ומה שלא ימינה. כך נוצרת גלריה של תמונות בנייד שכמובן מוצעות גם לרכישה. הבחירה נעשית באמצעות שני פרמטרים עיקריים: בחירה באמנות אוריגינלית או בפוסטרים ובהדפסים; וטווחי מחירים: מיצירות שמחירן מתחת ל-250 יורו ועד ליצירות שמחירן מעל 2,500 יורו. התמונות מלוות בשם האמן, מדיום וגודל העבודה. לי הפריע שאין כלל מידע על האמנים. כל אחד יכול לקנות וכל אחד יכול למכור (%30 ממחיר העבודה עובר ליוצרי האפליקציה). בתוך כך האמנים מקבלים פידבק מה המשתמשים אהבו, ואפשר גם לראות איך צופים אחרים דירגו את העבודות (בין לב אחד לחמישה לבבות).
זו עוד פלטפורמה למכירת אמנות באינטרנט, מקום שעד לפני עשור היו רבים שטענו כי המסחר הווירטואלי ביצירות אמנות בו יישאר תמיד שולי. קיומה של האפליקציה החדשה מעיד על כך שיש מקום, ובעיקר צורך ודרישה ביוזמות חדשות. "מרבית האנשים כבר התעייפו מלקנות פוסטרים בחנויות רהיטים ומהדרך המאיימת שבה מתייחסים אליך בגלריות כשיש לך מעט כסף", נכתב באתר. ״באותו הזמן, אמנים מחפשים דרכים נוספות לחשוף את עבודתם. השאלה שעומדת לפני אמנים ואוהבי אמנות היא למה כל כך קשה למצוא אחד את השני? והתשובה היא wydr - פלטפורמה פתוחה למסחר באמנות, והדרך הקלה שלך לעולם האמנות״.
http://wydr.co

למהנעשה בשדה

 אמנות לכולם
 
הרשת גם הפכה את האמנות לסוג של ריאליטי. כלומר, האפשרות לצפות בזמן אמת ביצירות אמנות שמתקיימות לאורך זמן, בכל מקום בעולם. שתי יצירות שכאלה עלו לאחרונה לכותרות: ״הרציפים הצפים״ של כריסטו, שהוצגו בצפון איטליה ומשכו מיליוני אנשים לצעוד עליהם (ועוד מליונים שיכלו לצפות במתרחש), והמיצב ״מרידיאן-זהב״ של מיקה טאג׳ימה, שמוצג עכשיו בניו יורק, ומקשר בין מחיר הזהב בבורסה למצב הרוח דרך שינוי בצבע אדי המים העולה מהמיצב. עבודה זו מתועדת ומוקרנת בפייסבוק ובאינסטגרם. אפשר לומר שמדובר בבמת תצוגה חדשה, שמעבר לכך שהיא פתוחה לפני כולם (ולא רק לאנשים עשירים שיכולים לנוע בעולם אחר יצירות אמנות מעניינות), אין לי ספק שתהיה לזה השפעה על האופן שבו אמנים חושבים על יצירות המתקיימות בהווה. כלומר, האפשרות לשדר בזמן אמת תוליד עבודות מזן חדש.

מיצב צבע דבי לוזיה
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
s
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות

כל הזכויות שמורות לבסיס לאמנות ותרבות
CREATED BY FIRMA & Compie. בסיס לאמנות ותרבות בסיס לאמנות ותרבות

רוצה לדעת עוד?