פרנסיס בייקון, Three Studies of Lucien Freud

מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 15/3/16

זמן קריאה: 1:18 דקות

מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 15/3/16
 
על זוכים חדשים בפרסים ושוד בינלאומי

פרס ישראל
הדס עפרת, אחד האמנים המעניינים, העקביים ויוצאי הדופן בשדה האמנות הישראלי, זכה בפרס ישראל. עפרת זכה בקטגוריית  אמנות הבמה: תיאטרון ומחול. מה שמעיד על כך שההפרדה בין הקטגוריות בתחום התרבות היא מעט אנכרוניסטית, ולא ממש יודעת היכן למקם את היוצרים הרב-תחומיים ששפתם נעה בחופשיות בין המדיומים: מיצג, פיסול, ומיצבי קול ומדיה. הראיה לכך: ב-2008 זכה עפרת בפרס ממלכתי אחר – פרס שר התרבות לאמנות. אך למה להתעסק בזוטות: עפרת, ממקימי בית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים, פעיל אמנותי וחברתי (שהקים את ספריית לוינסקי לקהילות זרות), הוא אמן מצוין שהיצירה היא דרך חיים עבורו ומחויבותו לה חודרת גם לקרביו של הצופה. 

יפעת בצלאל, ״הסתר פנים״, 2014. יפעת בצלאל, הסתר פנים, 2014,

פרס רפפורט
השבוע גם הוכרזו זוכי פרס רפפורט מטעם מוזיאון תל אביב לשנת 2016, וגם פה הזוכים ראויים. זו הפעם השלישית בארבע השנים האחרונות שבפרס הבכיר זוכה אמן ובפרס הפחות בכיר – קרי לאמן צעיר -  זוכה אמנית. אמנם בשנה הקודמת היו אלה יאיר גרבוז ושי יחזקאלי, אך שנה לפני כן, ב-2014, זכו עידו בר אל ועלמה יצחקי ובשנת 2013 דויד ריב ואיווה כפרי. השנה הזוכים הם צבי גולדשטיין ויפעת בצלאל (וכמובן שזה מתבטא בסכום הפרס: 70 אלף דולר לגולדשטיין, 30 אלף דולר לבצלאל). כנראה צירוף מקרים. 

פרנסיס בייקון, Three Studies of Lucien Freud מהנעשה בשטח פרנסיס בייקון

פרנסיס בייקון
השבוע נודע כי לפני כשנה נשדדו במדריד חמישה ציורים של פרנסיס בייקון, בערך כולל של 33 מיליון דולר. הציורים נגנבו מבית המאהב הצעיר של בייקון (המזוהה בעיתונות כ-J.C.B), שירש את הציורים מהאמן הגדול שמת ב-1992. זה השוד הגדול ביותר שהתרחש בספרד בעשורים האחרונים. חוקרי הפרשה מאמינים שהציורים נמצאים  עדיין בספרד ושיהיה קשה מאוד למכור אותם. לא קל להציע למכירה ציורים של בייקון מבלי שיידעו על כך. לציוריו של בייקון יש ביקוש רב ומחירי שיא במכירות פומביות. לדוגמה, ב-2013 טריפטיך של בייקון,  Three Studies of Lucien Freud, נמכר בכריסטיס ניו יורק ב-142.4 מיליון דולר.

תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
s
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות

כל הזכויות שמורות לבסיס לאמנות ותרבות
CREATED BY FIRMA & Compie. בסיס לאמנות ותרבות בסיס לאמנות ותרבות

רוצה לדעת עוד?