ציוריו של ריילי

מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 12/4/18

זמן קריאה: 1:23 דקות

איום חדש על הגלריות הבינלאומיות?
 
הצייר קהינדה ויילי עלה לכותרות בחודש האחרון בזכות ציור הפורטרט של ברק אובמה. ויילי, שידוע בציורי הפורטרטים שלו - בהם הוא מצייר דמויות אפרו אמריקאיות בסגנון הקלאסי של דיוקנאות מערביים על רקעים דקורטיביים וססגוניים - היה הצייר השחור הראשון שהוזמן לצייר את הפורטרט הנשיאותי ולהציג בגלריית הדיוקנאות הלאומית בוושינגטון.

ציוריו של ריילי Ecce_Homo1

השבוע פורסמה ידיעה נוספת בקשר לאמן: סוכנות הכוכבים ההוליוודית ״Brillstein Entertainment Partners״ החתימה את ויילי על חוזה שבמסגרתו הם מייצגים אותו בהוליווד. למה הכוונה? למשל, החברה תעניק רשיון לשימוש בציוריו בסרטים וכן ״תזהה הזדמנויות עבור האמן, תעזור לו לפתח חומרים משלו ולשתף פעולה עם תסריטאים אחרים״.
מה מרגש בידיעה הזו? אם חברה בסדר גודל כזה רואה באמן כוכב, מזהה בציוריו דרך לתקשר עם ההמון, סימן שאמנות עכשווית כן יכולה להפוך לשדה תרבות פופולרי, אהוב, שמתקשר עם כולם ולא רק עם אליטה עשירה, שהפכה את שדה האמנות לשבוי שלה.
ולא רק ריילי. גם אלכס ישראל, אמן מולטימדיה צעיר מלוס אנג׳לס ורחל רוז, אמנית וידיאו אמריקאית, הוחתמו לאחרונה בסוכנות ״Creative Artists״, החברה שמייצגת גם את האמן והקולנוען סטיב מקווין והצייר והקולנוען ג׳וליאן שנאבל.
מכתבה שפורסמה לאחרונה בעיתון המקוון Theartnewspaper עולה שזוהי תופעה חדשה למדי, המעידה על כוונתן של סוכנויות הוליוודיות להיכנס לתחום האמנות. הן מחפשות להחתים אמנים בעלי משקל שפונים ביצירתם לקהל הרחב ויש אף כאלה שפותחות גלריות כמו סוכנות ״United Talent״, שפתחה חלל תצוגה בלוס אנג׳לס, והציגה יצירות של הצלם לארי קלארק וצמד האחים הבריטי ג׳ק ודינוס צ׳פמן, אותם היא מייצגת בנוסף לאיי וייויי, ראשיד ג׳ונסון וג׳ודי שיקגו.
חברות אלו גם עוזרות לאמנים לפתח סרטים ולייצר שיתופי פעולה, וניתן לשער שעבור הגלריות זה לא מצב אידיאלי, שלא לומר איום של ממש. ״הגלריות חוששות מכך שהסוכנויות יחדרו לטריטוריה שלהן״, אמרה בכתבה ליסה שיף, יועצת אמנות מניו יורק. ״אחרי הכל, הסוכנויות יכולות להביא את האמנים לשוק הגדול ומכיוון שהמגה גלריות מתעניינות גם הן בשוק ההמונים יש מצב שנראה אותן גדלות ומקימות בעצמן חברות מדיה כדי להתחרות בהן״.
 

תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
s
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות

כל הזכויות שמורות לבסיס לאמנות ותרבות
CREATED BY FIRMA & Compie. בסיס לאמנות ותרבות בסיס לאמנות ותרבות

רוצה לדעת עוד?