גליה יהב, מתוך התערוכה ״לבשקירי״

מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 8/11/18

זמן קריאה: 2:39 דקות

מהנעשה בשטח / ביתה של האוצרת גלינה
 

תערוכת פרידה יפה ועצובה מוצגת בימים אלו בגלריה מינוס אחת בתל אביב. האמן יורם קופרמינץ נפרד מגליה יהב, אהובתו, אמנית, אוצרת ומבקרת אמנות שמתה מסרטן לפני שנתיים. בזמן שלא מעט תערוכות הוצגו בבתים פרטיים – של אמנים ושל אוצרים - תערוכה זו מוציאה את האוצרות הביתית אל מרחב התצוגה. אולי מעשה חושפני באותה המידה. במובן מסוים זה מזכיר לי את המדור ׳קיר אמן׳ שפרסמתי לפני שנים במוסף גלריה של עיתון הארץ. ׳קיר אמן׳ הכניס את הקוראים אל בתים של אמנים וחשף עם אילו עבודות הם חיים, מה הם תולים על הקירות: באמבטיה, בשירותים, בסלון, בחדר השינה, כמו גם על היחסים בין האמנים עצמם. גם אצל גליה ביקרתי בספטמבר 2006. בדירה היו צלוחיות עם נרות שהוקפאו במצב כזה או אחר של התמוססות וטפטוף – בדומה לנרות שהציגה במקביל בתערוכתה ״לבשקירי״ בגלריה המדרשה. היו בה גם עבודות של אמניות מצוינות, כגון שלומית באומן, או דורית פיגוביץ גודארד, שהיו רחוקות מרחק רב מהמעגל האמנותי של גליה, או של  המיינסטרים האמנותי.

גליה יהב, מתוך התערוכה ״לבשקירי״ צילום מסך 2018

הבלאגן הויזואלי מלא האינפורמציה שנכח אז בדירה ותיארתי אז במדור – גלויות, גזרי עיתונים, שילוב בין חפצים ליצירות אמנות, בין צלוחיות ופריטים תמוהים (למשל חנוכייה שעליה כתוב ״ידיעות אחרונות״), נוכח גם בתערוכה הזו. ולא רק נוכח אלא גם מתווך דרך העיניים האוהבות, של קופרמינץ, שמתעד את הנוף הפרטי שיצרה לשניהם האוצרת גלינה (כך קרא לה בחיבה), במעשה שמנכיח את היעדרה ויוצר תחושה של ריקנות וגעגוע.

IMG_20181026_111828

מרבית הצילומים בתערוכה צולמו בבית, והם מבודדים חלקים מהאופן שבו גליה סידרה/אצרה את החפצים במרחב האינטימי. יש הרבה הומור, מיזוג בין גבוה לנמוך, רפרודוקציות לצד פסלים אפריקאים, קיטש עם מינמליזם: פסל של ונוס עם כובע של שפנפנה, טפט של נוף ועל אחד מעציו תלוי צילום של ציפור, שקע חשמל ובו נר ״יזכור״ חשמלי, תצלום משעשע של גליה נותנת יד לפסל של לוחמת קוממיות האוחזת נשק בבית יד לבנים במוזיאון פתח תקווה, מדף ועליו פסלונים אפריקאים וכלי הגשה, ואזה שתקוע בה ענף על רקע קיר בצבע אדום עז. מעין קולאז׳יים תרבותיים מכאן ומשם, מיקס אנד מטש, חיבורים שיצרה -  אמירות מצחיקות, פרטיות, ביקורתיות, תרבותיות - שאולי אף שימשו כתחליף למעשה אמנות שכבר כמעט לא יצרה בשנים האחרונות, וחבל. היא היתה אמנית נפלאה.

בית אוצרת גלינה, אוצרת הדס מאור, תאריך נעילה: 17.11. שוקן 18, תל אביב. שעות פתיחה: ו׳, שבת: 11:00-14:00. 03-5121732 IMG_20181026_112200


בית אוצרת גלינה, אוצרת הדס מאור, תאריך נעילה: 17.11. שוקן 18, תל אביב. שעות פתיחה: ו׳, שבת: 11:00-14:00. 03-5121732

תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
s
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות

כל הזכויות שמורות לבסיס לאמנות ותרבות
CREATED BY FIRMA & Compie. בסיס לאמנות ותרבות בסיס לאמנות ותרבות

רוצה לדעת עוד?