מילים מפוסלות/ סיפונים של ספרים

זמן קריאה: 1:23 דקות

מילים: נייר הבִּטְנה, המצויר ומודבק לכפולה הפותחת הראשונה (וכמוה גם לאחרונה) של ספר בכריכה קשה, נקרא פוֹרְזָץ – מהמילה הגרמנית Vorsatz, שמובנה כוונה, מטרה, תכלית; ומכאן, בהשאלה, פורזץ של ספר מכַוון לתוכו של הספר. הרישום או הציור שמופיע על הפורזץ – מעיד על משהו מתוכו או מרוחו של הספר. על המסופר בו, ובוודאי על המאויר בו. ישנם פורזצים שהם מפות (ולהם נקדיש את אחד המדורים הבאים), וישנם פורזצים שמעוצבים כפאטרן (דגם שחוזר על עצמו פעמים אחדות בתבנית קבועה). בִּטְנָת בגד היא שכבת בד המצפה את פנים הבגד, ופורזצים המאויירים בפאטרן מזכירים בִּטְנה מעוצבת של ז'קט למשל.
כשאנחנו פותחים ספר עם כריכה קשה, והמבט שלנו נפגש בפורזץ מאויר, אנחנו כמו פותחים שער אל גן פורח, או פותחים דלת אל הנוף שבתוכו תכף נצא למסע. במובן הזה, פורזצים הם כמו סיפונים של ספינות – עדיין לא נכנסו אל בטן האניה, אל לבו של הספר; אנחנו עומדים על הסיפון וצופים אל האופק, לשם עומדת להפליג הספינה. פורזצים הם סיפונים של ספרים. מסעות מתחילים בסיפונים. 

צלה בינדר_פורזץ שיר הגדי_צילום מורן שוב

בתמונה מעל:
צלה בינדר, פורזץ לספר 'שיר הגדי' מאת מרים ילן-שטקליס (דביר, 1957).
כינוס דמויות שאיירה בינדר לשירים ולסיפורים בספר. צילום: מורן שוב 

תמונה: במדור הפעם, מוצגים שני פורזצים שאיירה צִלָּה בינדר (1919 – 1987) לספרי ילדים. בינדר, היתה בת למשפחת כורכים (Buchbinder) שעלתה מפולין ולאביה היתה כריכיית ספרים ברחוב רענן בשכונת פלורנטין שבדרום תל-אביב. כבת למשפחת כורכים הכירה צִלָּה מילדות את הגיליונות הגדולים המודפסים שהמכונות מקפלות והופכות לעמודי ספרים, ואת הכריכות הקשות של ספרים שהדף הלבן החלק של הבִּטנה כורך אותן יחד לעמודי הספר המקופלים, ושרק אחדים מהם זוכים להתהדר באיור המיוחד לו, המסמן את תחילתו של המסע. 

צלה בינדר_פורזץ עיניים שמחות_צילום מורן שוב

צלה בינדר, פורזץ לספר 'עיניים שמחות' מאת פניה ברגשטיין
(הקיבוץ המאוחד, 1961).
חורשה ירוקה ואישה בצחוקה וצמרת גשומת עפעפיים.
צילום: מורן שוב. מתוך התערוכה 'עיניים שמחות לצלה בינדר'.
מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית. עד ה-22 באפריל 2017 

מורן שוב היא אוצרת ההקמה של בית לעברית, ראשון לציון - מרכז לעברית כשפה וכתרבות
 
 
 

תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
s
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות

כל הזכויות שמורות לבסיס לאמנות ותרבות
CREATED BY FIRMA & Compie. בסיס לאמנות ותרבות בסיס לאמנות ותרבות

רוצה לדעת עוד?