מלים מפוסלות / מגדיר צמחים

זמן קריאה: 2:44 דקות

מגדיר צמחים

מלים: רשימות מלאי/מצאי/אינוונטר/קטלוגים, ידועים לנו מתקופות קדומות. ככל הידוע לנו עד כה, ראשוני הקטלוגים, שלא היו מאוירים (קטלוג ביוונית מובנו רשימה/ פירוט), הופיעו במאה השלישית לפני הספירה – אחד מהם הוא "חקר הצמחים" של תיאופרסטוס מאֶרֶסוֹס תלמידו של אריסטו ושני הוא קטלוג הספרייה באלכסנדריה. הקטלוג המאויר הראשון הידוע לנו הוא ספר רפואת הצמחים "מטֶריה מדיקה" - של פדניוס דיוסקורידס - רופא, פרמקולוג ובוטניקאי יווני שחי במאה הראשונה לספירה באסיה הקטנה ופעל ברומא.
 

מכאן והלאה, עבוֹר בימי הביניים ואל תוך הרנסנס, מוכרות רשימות מצאי, וביניהן מצאי האוצרות של הוותיקן, של כנסיות וטירות, קטלוגים של סוחרים, קטלוג אוסף מטבעות ואוספים בכלל של מלכים. גם קטלוגים אלה לא היו מאוירים, עד שבמאה ה-16 החלו לפרוח המגדירים המאוירים למיניהם (מגדירי צמחים, מגדירי חיות, קטלוגים אנטומיים, ביולוגיים, פיזיולוגיים, רפואיים, קטלוגי אופנה עיצוב ואדריכלות, מגדירי מינרלים ועוד) וכל תחומי המחקר במדע זינקו קדימה בזכות האמנות שהתלוותה אליהם. אם עד אז התבססו תצפיות המחקר על תיאורים בכתב, הנה הצטרפו טובי האמנים כדי לתעד, לתאר ולהדגים את נושאי המחקר באמצעות רישום ציור ותחריט. בספרים המדעיים הללו (מגדירי צמחים, אנטומיים ואחרים) אנחנו מעיינים היום יותר כבספרי אמנות ופחות בשל סקירתם המדעית. 

01 הורטוס מלבריקוס

אמריליס. הורטוס מלאבריקוס (גן מלאבר), 1693-1678

תמונה: במדור הפעם אני מבקשת להציג שני דימויים מתוך אחד המגדירים האהובים עלי ביותר – הורטוס מלאבריקוס שמו - גן מלאבר - אפוס גדול העוסק בצמחי המרפא של האי ההודי מלאבר וכולל 12 כרכים של כ-500 עמודים כל אחד, ובתוכם אוסף של קרוב ל-800 תחריטים. כינוס החומרים למגדיר צמחים זה (הטקסט הלטיני ורישומי-תחריטי הצמחים) ארך 30 שנה ופורסם באמסטרדם בין השנים 1678 ל-1693. להעמדתו נדרש צוות של כ-100 רופאים, חוקרי רפואה ובוטניקה, בוטנאים חובבים, טכנאים, מאיירים וחרטים, אנשי ציבור ודת – כולם תחת ניהולו של המושל ההולנדי של מלאבר.

מרישום הצמחים ואופן הנחתם על העמוד ניכר שעוצבו במיוחד לספר – לעמוד יחיד או לכפולת עמודים. בתמונה האחת מין של אמריליס (Sjovanna, ממשפחת הנרקיסיים), ובתמונה השנייה, שימו לב לרישומה הפנטסטי של שלוחת ענף הצמח המטפס טינוספרה (ששמו ההודי הוא  Pee-amerdu) הנמתח ומתפתל מתקרת הכפולה ועד לרצפה שלה - באורך של 28 שורות. אם ביקש האמן להדגים את אורכו של הענף יכול היה לפתל אותו על העמוד בכל דרך אחרת, אך הוא בחר לעצב אותו בשורות, כאילו היתה אותה שלוחת ענף - הטקסט המתאר אותו. והרי זה תפקידה של התמונה במגדירים – לעמוד במקומו של התיאור בכתב.

02 הורטוס מלבריקוס

טינוספרה. הורטוס מלאבריקוס (גן מלאבר), 1693-1678


מורן שוב היא אוצרת ההקמה של בית לעברית, ראשון לציון - מרכז לעברית כשפה וכתרבות
 

תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
s
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות

כל הזכויות שמורות לבסיס לאמנות ותרבות
CREATED BY FIRMA & Compie. בסיס לאמנות ותרבות בסיס לאמנות ותרבות

רוצה לדעת עוד?