צייר לי ציפור/קרן ענבי

זמן קריאה: 3:56 דקות

צייר לי ציפור/ קרן ענבי

אמנות וקהילה, על פרויקט ציורי קיר שאפתני בשכונת הארלם בניו יורק

טיול בשבת חורפית בשכונת הארלם בצפון מנהטן המערבית חשף בפני את מה שהיה נראה במבט ראשון כציורי גרפיטי מפוזרים באקראיות על קירות השכונה, אך במבט שני התברר שכל הציורים הססגוניים מתארים רובם ככולם ציפורים. בשיחה עם אליוט אבי גיטלר הבעלים של גלריה____& Gitler הממוקמת במרכז השכונה נחשף פרויקט אמנותי, שאפתני ודינמי שמתחולל בשכונה בשנתיים וחצי האחרונות, בגבולות הגזרה שבין המילטון הייטס בהארלם לבין וושינגטון הייטס בצפון מנהטן.

תמונה 2
תמונה 1

כמו הרבה יוזמות נפלאות גם פרויקט ציורי הקיר התחיל במקרה, בזכות אנשים חדורי יוזמה, אהבה ואמביציה לשיפור וקידום התרבות באזור. כשגיטלר פתח את הגלריה שלו לאמנות עכשווית לפני כשלוש שנים הוא בסך הכל רצה למשוך תשומת לב לגלריה החדשה שנוכחותה בשכונה המחוספסת הייתה בתחילה כנטע זר. הוא הציע לאמן הראשון שהציג ושבמקרה היה גם אמן רחוב "לצייר משהו על תריס הגלילה האפור והמוזנח של החנות הסמוכה", האמן בחר לצייר ציפור ממאגר הדימויים של ג'ון ג'יימס אודובון (1785-1851), מי שנחשב לצפר הראשון ביבשת אמריקה והיה חוקר ציפורים ומאייר אמריקאי ממוצא צרפתי. מפעל חייו של אודובון שהיה יצירתו המרכזית הוא הספר 'הציפורים של אמריקה', קטלוג שמציג 435 ציורים צבעוניים של כל מיני הציפורים בצפון אמריקה. גיטלר החל לחקור את הנושא וגילה שלמרות המוסדות הרבים והרחובות הנקראים על שמו של אודובון, רוב האמריקאים (שאינם צפרים כמובן) למעשה לא יודעים מי הוא היה ובטח שאינם מודעים לסכנת ההכחדה של מחצית מציפורי צפון אמריקה. כך נולד הפרויקט המכונה: 'The Audubon Mural Project', פרויקט קהילתי של ציורי קיר שנוצר בהשראת מורשתו של אודובון, שאף התגורר בהארלם לאחר מסעותיו בעולם. 

תמונה 3
תמונה 5
תמונה 4

מה שמניע את הפרויקט מבחינה אידאולוגית הם מחקרים של "הוועד הארצי של אגודות אודובון" (ארגון שמורכב מיותר מ-500 אגודות בארצות הברית ופעיל בקרב חובבי טבע, במיוחד צפרים) שפורסמו בשנים האחרונות, שמוכיחים שעד שנת 2080 כמעט מחצית מכלל אוכלוסיית הציפורים בצפון אמריקה תמצא בסכנת הכחדה בעקבות ההתחממות הגלובלית. במסגרת הפרויקט מוזמנים אמנים מכל העולם לצייר ציור קיר של אחת מ- 314 הציפורים המאוימות. עקרון מוביל הוא לצייר אך ורק על מבנים וקירות במצב ירוד, במטרה לשפר את המוזנח. אמנים מבוססים יותר שאינם ציירי רחוב והפרויקט מעוניין במעורבותם מוזמנים לצייר על לוח עץ שמשובץ באחד מקירות השכונה. עד כה צוירו כ-75 ציורי ציפורים והמטרה להגיע ל- 314 ציורים עד סוף 2019.

תמונה 7
תמונה 6
תמונה 9
תמונה 8

כשהפרויקט החל לצבור תאוצה אחד האתגרים היה מחסור בקירות פוטנציאלים שתואמים לעקרון השדרוג, לכן הפרויקט התרחב לציורים גם על שערי מתכת ותריסי גלילה של עסקים קטנים, דבר שיוצר דינמיקה לא צפויה בעקבות תחלופה של בעלי העסקים, בניה מחודשת ועוד. כך נולד הצורך לצייר את אותה ציפור שוב במקום אחר. 

תמונה 11
תמונה 10

מטרת העל של הפרויקט היא הגנה על הציפורים, שימור מורשת אודובון וגרימת מודעות בדרך חדשה ומפתיעה לנושאי שימור וסביבה. המטרות האופרטיביות הן טיפוח השכונה ומשיכת תיירים ותושבים מכל קצוות העיר. בפועל הפרויקט משיג הרבה יותר כפרויקט קהילתי ותורם באופן ישיר לתושבי השכונה למרות שהם כאמור לא בהכרח האמנים המוזמנים לצייר. הסיבה לכך טמונה אולי בשיתוף הפעולה של שני גופים שונים שמשלימים זה את זה ומפעילים את הפרויקט: ארגון 'National Audubon Society' בשותפות עם הגלריה לאמנות עכשווית _____ & Gitler של אליוט אבי גיטלר שהוא למעשה הרוח החיה המניעה את הפרויקט בשטח. הגלריה שפועלת כאמור בחלל של חנות לשעבר, בטבורה התוסס של השכונה, במיקום לא שגרתי ל'קוביה לבנה' וחלון הראווה שלה מזמינים באופן טבעי את התושבים ועוברי האורח לדיאלוג כנה בגובה העיניים. העובדה שהגלריה מציגה אמנות עכשווית בפנים, ובמקביל פועלת במרץ מחוץ ל'קוביה' באמצעות פרויקט ציורי הקיר הדינמי, הקנו לה מעמד מיוחד בקרב התושבים- הקהילה, ותרמו ליצירת מערכת יחסים המבוססת על הערכה ואמון. בפועל המילים הגדולות הללו מתרגמות להתעניינות באמנות עכשווית, התנגדות  לוונדליזם, ובאופן כללי פיתוח מודעות, אוריינות חזותית ורגישות למתרחש סביב. בסקר שנערך על ידי הוועד המנהל של השכונה מספר נשים אף העידו שמאז הפרויקט הן מרגישות בטוחות יותר כשהן הולכות בלילה ברחובות השכונה המצוירים. בנוסף, בתי ספר ציבוריים החלו לערוך סיורים מאורגנים בעקבות מסלול ציורי הקיר. העובדה שהנושא המצויר- ציפורים נולד מתוך היסטוריה שכונתית, מקומית ולאומית, יצרה הזדהות ותחושה של גאות יחידה מעוררת הערכה.  

תמונה 12

צילומים : קרן ענבי

אתר הפרויקט הכולל צילומים ופרטים על האמנים, הציפורים וציורי הקיר: http://bit.ly/1JpTs6u

תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
s
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות

כל הזכויות שמורות לבסיס לאמנות ותרבות
CREATED BY FIRMA & Compie. בסיס לאמנות ותרבות בסיס לאמנות ותרבות

רוצה לדעת עוד?