אודות בסיס

בית ספר בסיס הינו מוסד עצמאי המציע תכנית לימודים ייחודית הפועלת כחממה לטיפוח אמנים.
בראש בית הספר מכהן  פרופ' יעקב דורצ'ין – חתן פרס ישראל לאמנות פלסטית.

תכנית הלימודים נבנתה בדגש על לימוד מעשי מעמיק, הכרות עם חומרים מגוונים, תהליכי עבודה ומחקר ועבודת סטודיו אינטנסיבית. הלימודים המעשיים מלווים בקורסים עיוניים מתוך אמונה שאמן הוא קודם כל איש תרבות ורוח. 
 
התכנית מאפשרת הכרות רחבה עם עולם האמנות תוך נתינת כלים להתמחות והעמקה בתחום ספציפי. הכלים והתנסויות הלמידה מרחיבות את עולם התוכן ומכינים את הסטודנט לחיים כאמן מקצועי, פעיל ועצמאי.
סגל המורים מורכב מאמנים פעילים מובילים מקשת רחבה של תחומי עשייה המלמדים בשיטות לימוד מגוונות מהגישה הקלאסית ועד גישות חדשניות ועכשוויות. כמו כן שוכנים בבית ספר החדרי סטודיו למורים בכירים המאפשרים לסטודנטים לצפות בתהליכי עבודה ולהעשיר את חווית הלמידה.
הלימודים מתקיימים בכיתות קטנות ואינטימיות, בסטודיו אישי העומד לרשות הסטודנט וכן, בסדנאות העבודה ובמעבדות המזמינות את הסטודנט להתנסות, לתרגל ולשכלל מיומנויות. הסטודיואים האישיים, הסדנאות והמעבדות עומדות לרשות הסטודנטים גם מעבר לשעות הלימודים.
מעודדת ותומכת במי שבאמת רוצה ללמוד ורואה את עתידו באופן פעיל בעולם האמנות, לכן, בנוסף על כתוב לעיל הסטודנטים בחממה נהנים ממלגת מחיה המאפשרת להם לנצל בצורה מיטבית את שנות הלימוד ולהקדיש את מירב הזמן ללימודים ולעשיה אמנותית .

החממה לטיפוח אמנים

החממה מעודדת ותומכת בסטודנטים שבאמת רוצים ללמוד ורואים את עתידם באופן פעיל בעולם האמנות.

תכנית הלימודים הייחודית  הפועלת כחממה לטיפוח אמנים מציעה-
  • תכנית לימודים אינטנסיבית ומגוונת במשך 3 שנים מלאות
  • מלווה אישי לכל סטודנט מתוך סגל המורים הבכירים
 
  • כיתות קטנות ואינטימיות וקשר בלתי אמצעי למורים הטובים ביותר
  • סדנאות עבודה ומעבדות משוכללות
  •  סטודיו אישי לכל סטודנט החל משנה ב'
  • מלגת מחיה במשך תקופת הלימודים הכוללת החזר מלא של שכר הלימוד +תמיכת כספית שוטפת.

דבר המנהל האמנותי

"העיניים אינן אחראיות כאשר הנפש היא המתבוננת" (פובליליוס סירוס)

במשבר העמוק בו נמצאים מדעי הרוח באוניברסיטאות, ובכלל זה באשר למקומם של אלו במרחב הרוחני של בני אדם, ההתעוררות הבלתי רגילה של צעירים לאמנות בשנים האחרונות, ולאמנות פלסטית בפרט, מעוררת השתאות. לחלק הולך וגדל של בני-אדם אין האמנות אומרת דבר ואף אינה מתבקשת לומר דבר, ולמעשה נתפסת כעוד סוג של בידור. בהעדר תקוות למגע עם העולם והאדם בו, נדחק העיסוק באמנות למעין מעבדה סגורה ברשות עצמה, החותרת לפורמליזציה ולמיכניזציה גוברת של מושא חקירתה. "הסובייקטיביות היתומה" שהותירה התפרקות האמנות המודרנית כבר איננה משענת ממשית.
 
גם שינוי והגדרה אחרת של  אופני ההתבוננות לא תספיק. האסתיטיצזם הנהנתני סוגר למעשה את עצמו דרך בידודו של הפנומן האסתטי לאין ספור מונולוגים, היבדלות שתורמת בלי ספק לנסיגה החברתית שאנו חווים. מכאן אולי אפשר להבין את הבריחה מהאובייקט הממשי אל עבודות בעלות אופי אלגורי, או אולי יותר מזה, אלגוריות על משהו שנשכח או שקיומו רק משוער. כותב המלומד הספרדי חוסה חימנז: "אין אנו מצליחים להגיע לעומק החזון שלנו. אך יש תקופות בהן החזון הזה מתגבש ומקבל מוצקות של גוף. כך נולדות הדמויות. אפילו שה"דמות" איננה יכולה לגעת בעצמה, דווקא משם צומחת ההישרדות שלה... אך העולם בנוי עם מגבלות. 
יש לחוות אותו שוב ושוב. ומתוך חווית הצלילה לעומק, ההסתכלות מחייבת גיבוש, הבטחה של צורה, יצירת משמעות..... החיפוש העצמי איננו, על כן, אלא נסיעה במרחב המשתרע תמיד בשני קצוות הזמן.
הצורך במעשה מובדל לצרכים רוחניים איננו עומד בסתירה או מייתר ממשות פיזית, ההפך מזה, כל פסל הוא גם אתר הבניה של עצמו, כשם שגבולות היצירה הם בהכרח מעבר לעצמה. האמנות אינה נפרדת מהחומר, הסנקציות שמכתיב החומר דרך תכונות פיזיקליות הן אלה שמאפשרות מסובב דיאלקטי של כל מעשה אנושי. אדם הוא יצור יוצר מיתוס, כלומר מעצב אידיאל, בקשת האידיאל פירושה בקשת המוחלט בחולף. האמנות, סתומה ככל שתהיה, היא פניה לדיאלוג, לעיתים על אפו ועל חמתו של היוצר עצמו, לעיתים נגד כל הסיכויים. בהקשרים ההיסטוריים זו שיחה גדולה שהולכת ונמשכת. עקבות האגודל של רודן בברונזה, צלמיות פריון פאלאוליטיות, הכול נשאר רלוונטי. חיים סוטין דיבר עם רמברנדט ופרנסיס בייקון דיבר עם סוטין. אין למעשה ברירה, את השיחה הזו נמשיך לקיים.              
 
 
פרופ' יעקב דורצ'ין
מנהל אמנותי

המשכן החדש שלנו

משכנו החדש של בסיס תוכנן וניבנה בהתאמה מיוחדת לצרכים הייחודים של בית ספר לאמנויות פלסטיות. הבניין משתרע על פני שבע קומות, קיימות בו סדנאות עבודה ומעבדות חדישות ומשוכללות המצוידות במיטב המכשור וכלי עבודה. חדרי המחשב מצוידים במערכות מחשוב משוכללות ותוכנות מתקדמות . כיתות הלימוד פועלות בחללים רחבי ידיים בעלי תקרות  גבוהות ומוארות באור טבעי.
 
הבניין מהווה משכן לקהילת אמנים פעילה הכוללת את האמנים המלמדים בביה"ס ופועלים בחדרי הסטודיו שלהם במקביל לסטודנטים הפועלים בסטודיו האישיים.

במבנה החדש של בית הספר שנבנה כמרכז תרבות, עומדת לרשות הסטודנטים ספרית עיון עשירה. בבניין פועלת גלריה המציגה תערוכות אמנות מתחלפות של אמנים יידועי שם ושל אמנים בתחילת דרכם, אודיטוריום המקיים הרצאות, מופעים ופעילויות תרבות מגוונות וכן, בית קפה המשלב אוכל איכותי ונוף מרהיב.


 
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.