לימודי פיסול

זמן קריאה: 1:15 דקות
לימודי פיסול

לימודי הפיסול הם הוותיקים ביותר בבית ספר בסיס לאמנות שהוקם ב-1993 על-ידי דוד זונדלוביץ' ונוהל על-ידו עד לשנת 2014. כעת מנוהל בסיס על-ידי פרופ' יעקב דורצ'ין, חתן פרס ישראל לאמנות פלסטית.
 
ייחודם של לימודי הפיסול בבסיס הוא בראייה הכוללת של הפיסול כמקצוע הנסמך על ארבעה יסודות: הבנת חלל, חקר חומרים, מיומנות בתהליכים, וידע רחב בתולדות האמנות. שלושת עמודי התווך הראשונים מתפתחים בעשייה חוזרת ומשתכללת, שלבי לימוד אותם לא ניתן לקצר. לכן, בסיס שם דגש על עבודה מרובה בסדנאות, על לימוד איטי ויסודי, תוך כדי ניסוי וטעייה, חיפוש וניתוח.

יסודות הפיסול נלמדים בקורסי יסוד מקבילים, אצל מורים שגישתם שונה, ובמספר קורסים טכנולוגיים המעניקים היכרות עם חומרים וטכניקות בסיסיות: עבודה בעץ, ברזל, חומר קרמי, שעווה, אבן, ופיסול גיאומטרי. בעוד קורסי היסוד מפתחים חשיבה תלת-ממדית, קשרי תוכן, חומר וצורה, מבנה וקומפוזיציה מעשית, הקשרים, שילובים ועוד – הקורסים הטכנולוגיים מתרכזים בהכרת חומרים, התנסות בעיבודם בדרכי טיפול מסורתיות ועל-פי הדרכים העכשוויות לכך. 

סביב הקורסים בפיסול קיימת מעטפת של קורסים משלימים המעניקים עומק מקצועי. קורס רישום קונסטרוקטיבי המכין את התלמיד ליכולת רישום גופים תלת-ממדיים, גיאומטריים ואורגניים, מיומנות הדרושה לפסל לשם המחשת רעיונותיו לעצמו או לזולת. קורס קומפוזיציה אנליטית המפתח את ראיית המרחב ואת ניתוח יחסי הגומלין של מרכיבי היצירה. קורסים בשירה, מוזיקה, חשיבה דיגיטלית ועוד, המרחיבים את היריעה אל מושגים משותפים לאמנות הפלסטית ולאמנויות אחרות.
על מנת לסייע לתלמידים להפיק את המרב מהלימוד המפורט לעיל, נוצר בבסיס תחום עיוני ייחודי שמטרתו הרחבת הדעת על ידי אינטגרציה של החומר הנלמד בכל המסגרות. התלמידים לומדים גם קורס יסודות הציור וקורס יסודות הצילום. אלה מסייעים להם להתמצא בעולם של יצירות רב-תחומיות, ולפתח חשיבה גמישה וחוצה מחיצות בין תחומים.
בתוכנית מלמדים בכירי האמנים והמרצים בעלי הישגים רבים והלימודים מתקיימים בבניין חדש בסביבת לימוד ועבודה מהמתקדמות בתחום.
אתר זה הינו ארכיון לפעילות בית הספר ומרכז התרבות "בסיס לאמנות ותרבות". המוסד נסגר בשנת 2020. אישור