לואיז בורז'ואה, פחות או יותר, 2002, אוסף קרן איסטון. צילום: כריסטופר בורק

השבוע בעולם האמנות / דבי לוזיה 6/9/17

זמן קריאה : 2:16 דקות
השבוע בעולם האמנות / דבי לוזיה

סצינת האמנות מתעוררת מתרדמת הקיץ: מלואיז בורז׳ואה במוזיאון תל-אביב ועד לפסטיבל אמנות רחוב בינלאומי בחיפה
לואיז בורז׳ואה במוזיאון תל-אביב
מוזיאון תל-אביב עושה היסטוריה ומצטרף למוסדות יוקרתיים בכל העולם שזכו לארח תערוכה של לואיז בורז׳ואה. למרות שהיא לא מוכרת לרבים, בעיקר בגלל שלא זכינו לראות בארץ כמעט עבודות שלה, בורז׳ואה נחשבת לאחת האמניות החשובות ביותר במאה העשרים. היא יצרה כמעט עד יום מותה בשנת 2010 בגיל 98, שבעה עשורים של יצירה עוצמתית וחושפנית. היא ידועה בעיקר בפסליה, למרות שיצרה במדיומים רבים, והמפורסם בהם הוא עכביש ענק שקראה לו ״אמא״. 
התערוכה במוזיאון תל-אביב, שמומנה על ידי תורמים חיצוניים, מציגה עבודות משנת 1947 ועד מותה. הנושא שנבחר לתערוכה הוא ״Twosome״ - שניים, כשם אחת העבודות הגדולות בתערוכה. 

קצרה היריעה כאן לפרט את כל מה שראוי אבל כתבה גדולה שהכנתי תפורסם בגיליון הבא של ליידי גלובס ובו גם ראיון עם סוזן לנדאו, מנהלת מוזיאון תל-אביב ואוצרת התערוכה, ביחד עם מי שהיה האסיסטנט של בורז׳ואה במשך 30 שנה, ג׳רי גורובוי. 
התערוכה תיפתח ביום שישי הבא, אז יוקרן גם הסרט הדוקומנטרי "לואיז בורז'ואה: העכבישה, הפילגש והמנדרינה". מומלץ לראות את הסרט לפני שרואים את התערוכה כדי לקבל מושג מי זאת לואיז בורז׳ואה ומה הניע אותה. האישיות שלה לא פחות מרתקת מהאמנות שלה!! הסרט יוקרן לראשונה ביום שישי הבא בשעה 11:30 (יהיו עוד מועדים בהמשך) ויש לרכוש כרטיסים מראש. 
אני מקווה שברור שאסור להחמיץ את התערוכה הזאת. העבודות אינן קלות לעיכול וכדאי גם להיעזר במדריך האודיו. אגב, במקביל לתערוכה במוזיאון, תתקיים תערוכה של ניירות של בורז׳ואה בגלריה גורדון ברחוב הפלך.
לואיז בורז'ואה, פחות או יותר, 2002, אוסף קרן איסטון. צילום: כריסטופר בורק מדור לוזיה
אדום אדום
הדר גד היא אמנית נפלאה וגם חברה. לכן אני שמחה במיוחד לפרגן לה על תערוכתה הבאה "אדום״ שתיפתח ב- 7.9 בגלריה רוטשילד. סמדר שפי, אוצרת התערוכה, מכנה את יצירותיה ״צלקות תחרה״ . 
היכולת של ציור לעורר התרגשות, ללא פירוטכניקה ועזרים נלווים, אינה מובנת מאליה בעידן הדיגיטלי. הדר גד מציירת בידיים, חורטת באינטנסיביות של נמלה חרוצה, יום יום, ללא הפסק. זוהי סידרה מרגשת במיוחד ואני ממליצה מאד ללכת לתערוכה. 
הדר גד, גלריה רוטשילד מדור לוזיה2
בית האמנים בתל-אביב
שמונה תערוכות מוצגות בבית האמנים בתל-אביב וביניהן התערוכה ״נשים קטנות״ של חגית שחל, באוצרותו של ניר הרמט, שאף עשו פרוייקט משותף בגלריה שטרן לפני כמה שנים. התערוכה מציגה עבודות הדפס ווידאו העוסקות בייצוגי נשים בסרטוני פרסומת בישראל. בנוסף יוצגו ציורי נוף של הציירת הותיקה רבקה בר דב באוצרותה של אירית לוין. 
חגית שחל, מתוך התערוכה ״נשים קטנות״, בית האמנים בתל אביב HAGIT
פסטיבל אמנות רחוב בינלאומי בחיפה

סצינת אמנות הרחוב של חיפה מתפתחת ועכשיו פסטיבל אמנות הרחוב הבינלאומי הראשון בישראל, שיחל היום (6.9) ויתקיים עד שישי, בעיר התחתית בחיפה. במסגרת הפסטיבל, 9 אמני גרפיטי מובילים מהארץ ומחו״ל יגיעו לעיר, ויציירו במשך כשבוע סדרה של ציורי קיר ענקיים על קירות מבנים פרטיים ותעשייתיים של רחובות העיר התחתית. לצד עבודות האמנות המרהיבות במרחב הציבורי, תיפתח  בגלריה ״שער 3״ תערוכה קבוצתית, שתכלול עבודות של אמנים עכשוויים מהארץ ומחו״ל. האמנים, בני דורות שונים ומתחומים שונים, יציגו עבודות המשלבות בין אמנות "גבוהה" ו"נמוכה" ויצירות העוסקות בתרבות פופולארית. במהלך הפסטיבל יתקיימו סיורי אמנות בעיר ואירועי מוזיקה ותרבות בשיתוף עם הברים, בתי הקפה והמסעדות המקומיות. פרטים נוספים על האירוע כאן. נשמע כמו חוויה ממש כייפית. 
הזמנה לפסטיבל אמנות רחוב בחיפה מדור לוזיה3
דבי לוזיה, דור שני בגלריה שטרן, היא גם חוקרת תרבות ומחברת הספר "מדוע הפסיקה המונה ליזה לחייך", המנתח את עולם האמנות העכשווי.
טקסט זה לקוח מתוך מדור שבועי שנשלח במייל בכל יום שישי לאלפי מנויים.
להצטרפות לרשימת הדיוור לחץ כאן.
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
אתר זה הינו ארכיון לפעילות בית הספר ומרכז התרבות "בסיס לאמנות ותרבות". המוסד נסגר בשנת 2020. אישור