תערוכה של אריק פרקל, גלריה מרי בון

חדשות השבוע 18/2/19

זמן קריאה : 2:56 דקות
חדשות השבוע
 
הגלריסטית המפורסמת תשב בכלא
מרי בון, הגלריסטית הניו יורקית המפורסמת, נידונה ל-30 חודשי מאסר בגין עבירות מס. זו הידיעה שהרעישה את שדה האמנות הבינלאומי והמקומי השבוע והאמת שבצדק. לא זכור לי מצב שבו אושיית אמנות נידונה למאסר אי פעם וסביר להניח שהיא לא המעלימה הראשונה וגם לא האחרונה. עורכי הדין של הגלריסטית מסרו ל-Artnet News כי הם לא מתכוונים לערער על פסק הדין וכי כנראה הגלריסטית תיאלץ לסגור את הגלריה שלה שבין אמניה נמנים איי וייויי, ברברה קרוגר ופרנצ׳סקו קלמנטה. 
תערוכה של אריק פרקל, גלריה מרי בון צילום מסך 2019


שלושה חללי תצוגה חדשים
שדה האמנות נאבק לשרוד, האמנים מדוכדכים, אז מאיפה הכוחות להקים חללי תצוגה חדשים? כנראה שהתשובה לכך היא יצר ההשרדות ובעיקר החיות המרשימה של היצירה המקומית. בדרום תל אביב נפתחה לאחרונה גלריה מאיה (המרץ 2) ובה התערוכה ״אולימפיאדת החורף במדבר״ של רותם מנור ו״חופשת מחלה״ של איתי שמואלי. מאחורי היוזמה עומדים שני אמנים מיכאל קובנר ואבנר לוינסון והמטרה לאפשר פלטפורמת תצוגה לאמנים צעירים, עם דגש על היותם מהפריפריה. ברמת גן (כן, רמת גן) נפתחה גלריה בשם n.d (עוזיאל 52) בבעלות רונית רוט חדד, ובה תערוכה קבוצתית ״זה מכבר״ בהשתתפות שחר סריג, אסד עזי, שרי גולן, אסף רהט ואחרים, והתערוכה ״תחתונים״ של נעמי שליו. מטרת הגלריה לקדם אמנות עכשווית, עם דגש על תרומה לקהילה ופרוייקטים חברתיים. בירושלים, הסניף של אברהם הוסטל (הנביאים 67) מקדיש את מרחביו הציבוריים לתצוגת אמנות. בתערוכת הפתיחה ב7.3. תציג קבוצת האמניות Duck & Dodo את התערוכה ״מדוע אני עדיין פמיניסטית?״ לרגל יום האישה.
 
ציור של רותם מנור בגלריה מאיה צילום מסך 2019


סכנה אמיתית לחופש הביטוי
כ-300 אנשי ונשות אמנות חתומים על מכתב מחאה שנשלח היום ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. זאת בעקבות בקשתה של השרה מירי רגב לאמץ כקו מנחה את החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה שהתיר לראשת העיר חיפה להתערב בתכנים אמנותיים כדי למנוע פגיעה ברגשות הציבור. כזכור, הסיפור החל בעקבות מחאה של הציבור הנוצרי בחיפה שיצא נגד הצגת הפסל ״מק ישו״ של יאני לינונן במוזיאון חיפה. ראשת העיר עינת קליש – רותם הורתה להסיר את העבודה ועתירה של האגודה לזכויות האזרח נגד החלטה זו נדחתה על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה. בית המשפט ציין כי הגורמים המקצועיים צריכים לקבוע אילו תכנים יוצגו בתערוכות במוזיאון, אך לראשת העיר הסמכות והחובה למנוע פגיעה ברגשות אוכלוסיית העיר וכי היא מוסמכת להנחות גורמים ברשות, לרבות גורמי תרבות ואמנות הפועלים מטעם העירייה, לפעול בעניין במסגרת שיקוליהם.
במכתב נכתב כי קריאתה של שרת התרבות, התובעת לעצמה זה מכבר סמכויות של צנזור לאומי, מעידה כאלף עדים כמה מסוכנות הקביעות בפסק הדין, בשל כך שהן פותחות פתח למעורבות של פוליטיקאים בתוכן האמנותי המועלה במוסדות תרבות – סכנה שאין גדולה ממנה לחופש הביטוי האמנותי.
"אנו קוראים לך לדחות בשתי ידיים את פנייתה של שרת התרבות, ולהצטרף לערעור נגד פסק הדין ההרסני של בית המשפט המחוזי בחיפה"', נאמר בו.
 
צילום מסך 2019
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.