בלו סימיון פיינרו.

חדשות השבוע 22/1/19

זמן קריאה : 2:47 דקות
חדשות השבוע
 
אמן ישראלי ייצג את רומניה בבינאלה בונציה
האמן בלו סימיון פיינרו, תושב חיפה, נבחר לייצג את הביתן הרומני בביאנלה בונציה שתתקיים במאי השנה. אמנם הביאנלה, אירוע האמנות החשוב ביותר המתקיים אחת לשנתיים, כוללת ביתנים לאומיים לפי מדינות אולם בשנים האחרונות אפשר לראות עוד ועוד תקדימים של אמנים שחיים במדינה אחת ומייצגים מדינה אחרת. יעל ברתנא, למשל, ייצגה את הביתן הפולני בביאנלה שהתקיימה ב-2011. פיינרו יציג ביחד עם עוד שני אמנים: דן מיכאלציאנו ומיקלוש אונוקשיין. העבודה שתוצג היא המשך לדיאלוג שמנהל פיינרו עם שיריו של פול צלאן סביב מושג ״האין״ וההעדר. הפרויקט יווצר בשיתוף פעולה עם פרופ' משה אידל, שמלווה את יצירתו של פיינרו שנים רבות. 
belu-simion fainaru-p
בלו סימיון פיינרו. image003 (1)
קניה ווסט משקיע ביצירת אמנות של ג׳יימס טורל
קניה ווסט תרם 10 מליון דולר לפרויקט Roden Crater של ג׳יימס טורל – פרויקט מתמשך שתחילתו ב-1977 ומתקיים במדבר בצפון אריזונה. זוהי יצירת אמנות בקנה מידה עצום שנוצרה בהר געש כבוי בשם מכתש רודן. ווסט תרם לפרויקט לאחר שביקר במקום, בציינו כי החוויה היתה ״משנת חיים״. הוא אף הוסיף כי ״יום יבוא וכולנו נחיה בחללים של טורל״. עבודותיו של טורל עשויות מאור, חלל וזמן. הפרויקט הגמור-למחצה, שעדיין סגור לציבור, כולל פתח מעגלי עצום הפונה אל השמיים, מוקף בשולי המכתש עצמו, ויוצר אשליה של כיפה שמימית. מתחת לפני השטח ישנם פתחים וחדרים רבים שהותאמו לצפייה במראות שמימיים מסוימים. עוד על הפרויקט בכתובת:
http://rodencrater.com/about
ג׳יימס טורל וקניה ווסט בתערוכה של טורל ב-MASS MOCA צילום מסך 2019
מתוך הסרט Never Look Away. ריכטר או לא ריכטר? צילום מסך 2019
ריכטר נגד סרט עלילתי המבוסס על חייו
הסרט Never Look Away שיצר הבימאי זוכה האוסקר פלוריאן הנקל פון דונרסמארק (שביים גם את ״חיים של אחרים״) מכעיס את האמן הגרמני גרהרד ריכטר. הסרט מבוסס על תיאור בדיוני של חייו של ריכטר, וקדמו לו שיחות רבות שנערכו בין האמן לבימאי. ריכטר, שנפגש עם הבימאי במשך מספר שבועות, טען שהבימאי לא הרחיק לכת מספיק כדי להסתיר פרטים אוטוביוגרפיים מרכזיים מסיפור חייו. הסרט מתמקד בדמותו של אמן גרמני בשם קורט ברנרט וחייו בגרמניה בשנים 1937-1967. בסרט לא מוזכר שמו של ריכטר והציורים המופיעים בו נעשו על ידי אסיסטנטים שעבדו איתו בעבר. כשהסרט יצא ריכטר התראיין לניו יורקר ואמר שיש לו רגשות קשים לגבי הסרט והוא לא אוהב לא את הסרט ולא את האדם שיצר אותו. עוד הוסיף כי הבימאי התחייב שלא להזכיר בסרט את שמו ולא להציג את עבודותיו אך מאז ״הוא עשה הכל כדי לקשר בין שמי לסרט״. מנגד, טוען הבימאי שריכטר כלל לא ראה את הסרט, אלא רק את הטריילר, ושהוא עצמו הקריא לאמן את התסריט, מלה במלה. נקווה שהסרט טוב יותר מהסערה הזוטא שנוצרה סביבו.
לינק לטריילר: https://www.youtube.com/watch?v=gCEYXnDNcrg
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.