גיל מרקו שני, אוטובוסים. צילום: דניאל שריף

חדשות השבוע 4/2/19

זמן קריאה : 2:45 דקות
חדשות השבוע 
 
הזוכים בפרסי מוזיאון ישראל לאמנות ולעיצוב לשנים 2018-2017
 
מוזיאון ישראל פרסם הבוקר את רשימת הזוכים: גיל מרקו שני הוא זוכה פרס סנדברג לאמנות ישראלית (שופטים: יונה פישר, יגאל צלמונה, מירה לפידות, אמיתי מנדלסון, איה מירון), הילה טוני נבוק זוכת פרס קולינר לאמן ישראלי צעיר (שופטים: אמיתי מנדלסון, איה מירון, טלי בן נון, רויטל בן-אשר פרץ), שבתאי פינצ'בסקי זוכה פרס ז'ראר לוי לעידוד היצירה בצילום (שופטים: נוגה דוידסון, הדס קידר ונעם גל), ורדי כהנא זוכת פרס קבלין למפעל חיים בצילום (שופטים: עודד ידעיה, איה מירון ונעם גל), יפעת קינן-גיא זוכת מענק סנדברג למחקר בתחומי העיצוב (שופטים: אמנון בר-אור, ארז גביש, דיויד גוס), ושרון פוליאקין זוכת פרס פינס לאמן הדפס ישראלי (שופטים: רונית שורק, אריק קילמניק, ג'ודי פינס-ויינגרוד). הפרסים יוענקו בטקס חגיגי במוזיאון ישראל ב-12.2 בשעה 18:30. הטקסט ילווה בהרצאה של המחזאי, הבמאי והסופר, יהושע סובול על "אמנות בסכנה".
גיל מרקו שני, אוטובוסים. צילום: דניאל שריף גיל מרקו שני, אוטובוסים, צילום דניאל שריף


זמן לחשוב מחדש

אל תתכננו טיול למוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק בקיץ הקרוב. המוזיאון סוגר את שעריו ל-4 חודשים, מה-15.6 ועד ל-21.10 רק כדי לחשוב מחדש את האופן שבו הוא מציג את האמנות המודרנית והעכשווית לקהל הרחב, ובאיזה אופן הוא בוחר לספר את ההיסטוריה. חלק מהשינוי יהיה מתן דגש על ייצוג של נשים אמניות ושל אמנים מתרבויות אחרות: אמנים לטיניים, אסייאתים, אפרו אמריקאיים ועוד. "דור חדש של אוצרים מגלה את העושר של מה שנמצא באוספים שלנו, ויש עבודה נהדרת שנעשית ברחבי העולם שאנחנו צריכים לשים לב אליה״, אמר גלן לאורי, מנהל המוזיאון, לניו יורק טיימס. ״משמעות הדבר היא שהמקובל יפנה את מקומו לבלתי צפוי ולאחר".
לחשוב מחדש על התצוגה מומה


פרס חדש לתיקון האפליה נגד נשים אמניות
 
פרס כספי חדש וראשון מסוגו לאמניות נשים ייחנך ב-24.2 במסגרת הכנס הארצי השני של העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל. הפרס על שם בקי דקל, בסך 15 אלף שקל יוכרז באופן רשמי במהלך הכנס, ואין ספק שיש חשיבות רבה לפרס שמטרתו לעודד יצירה נשית ולתקן במקצת את האפליה הסמויה הקיימת בשדה. רק לאחרונה, למשל, הוכרזו  הזוכים בפרסי מוזיאון ישראל לצילום וכך כותבת בתגובה בפייסבוק האמנית מיכל בראור: ״
כמו תקליט שבור...מברכת בכל ליבי על זכייתו של שבתאי פינצ׳בסקי המעולה והראוי מאוד בפרס הצילום של מוזיאון ישראל! אולם עדין לא מאמינה למראה עיני שמתבוננת לראות מי הזוכים הקודמים בפרס - ספרתי 5 זוכות נשים מתוך 24 הפעמים שחולק הפרס. שוב - כך נדמה - צילום זה עיניין לגברים (לבנים - רובם. יהודים -כולם.)
אוצרות, מנהלות מוזיאונים, שופטות - זה בידים שלכן. יש פה צלמות נפלאות, חכמות מוכשרות, תרימו להן! להלן רשימת צלמות צעירות ומעולות ככה מהבטן, תרגישו חופשי להוסיף עוד כי בטוח שכחתי מלא
עבודה של חנאן אבו חוסיין מתוך ההזמנה לכנס חדשות
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.