מפגינים מוחים נגד גלריית הדיוקנאות הלאומית

חדשות השבוע 9/7/19

זמן קריאה : 1:21 דקות
חדשות השבוע
 
מחאות עובדות. עובדה.
מחאה של אמנים נגד קבלת חסויות מחברות שנויות במחלוקת מתרחשת עתה בלונדון. חמישה זוכי פרס טרנר -אנתוני גורמלי, רייצ'ל וייטריד, אניש קאפור, גיליאן ורינג ומארק וולינגר – הם חלק מקבוצה של כ-80 אמנים מובילים הדורשים מגלריית הדיוקנאות הלאומית לנתק את קשריה עם התאגיד BP שמייצר דלק מאובנים. המחאה נגד חסות של תאגידים שמייצרים דלק מאובנים הסלימה בחודשים האחרונים לאור היקף וחומרת משבר האקלים. בחודש שעבר התפטר מארק רילנס מהרויאל שייקספיר קומפני בגלל הסכם החסות שיש לה עם BP.  בנוסף לגלריית הדיוקנאות ולרויאל שייקספיר קמפני החברה תומכת גם בבית האופרה המלכותית ובבריטיש מיוזיאום, שמולם התקיימו הפגנות בחודשים האחרונים.
נראה כי המחאה הנוכחית שאבה את השראתה ממחאה קודמת, מוצלחת, שקיימו אמנים (בהם הצלמת המוכרת נאן גולדין) נגד מוסדות תרבות שמקבלים תרומות ממשפחת סאקלר המעורבת במשבר משככי הכאבים בארצות הברית. בעקבות המחאה הודיעו אז מוזיאון הגוגנהיים והטייט בבריטניה כי הם מפסיקים לקבל תרומות מהמשפחה. גלריית הדיוקנאות הלאומית – זו שמעורבת במחאה הנוכחית – הודיעה אז כי היא דוחה תרומה של 1.3 מליון דולר מקרן סאקלר. מעניין לראות איך היא תגיב למשבר הנוכחי.
מפגינים מוחים נגד גלריית הדיוקנאות הלאומית 7Y2A7504-720x480


מלנה טראמפ מונצחת בעיר הולדתה בסלובניה

פסל מעץ של מלנה טראמפ הוצב בעיר הולדתה סבניקה, סלובניה. בפסל, המוצב על גזע עץ גבוה, מלנה לבושה בחליפה הכחולה שאותה לבשה ביום השבעתו של טראמפ, ומנופפת בידה. בסרטון שצולם במקום ראיינו אנשים מקומיים ואחת מהן סיכמה זאת כך: ״אתה יודע מה הופך את הפסל הזה לדומה למלנה? תראה כמה גבוה היא טיפסה לפסגה. כמו מלנה האמיתית שהגיעה לפסגה של אמריקה, ילדה קטנה מסבניקה״.
https://www.youtube.com/watch?v=dkuOw_biOew
את הפסל (שנוצר באמצעות מסור חשמלי) יצר בהזמנה אמן חובב מקומי בשם מקסי – שאף נולד עם מלנה באותו בית חולים - עבור אמן אמריקאי בשם בראד דאוני, מה שהופך את הסיפור כולו לעוד יותר ביזארי. אם כך, בעצם מדובר בעבודה ביקורתית של אמן אמריקאי? את המייקינג אופ, שהכין דאוני, ניתן לראות בלינק הבא:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=181&v=5tY62-dSx40
 
הפסל 65928537_10157697059909267_2176067922370232320_n
מהמייקינג אוף של הפסל. ״הרגליים שלה יראו אף יותר טוב״ צילום מסך 2019
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.