מתוך התערוכה ״הדרך אל החלום״ של גיל ומוטי בקו 16

חדשות השבוע 17/11/19

זמן קריאה : 2:59 דקות
חדשות השבוע
על ספר חדש בגלריה קו 16, אוצרת שחורה ראשונה בגוגנהיים ובלוג כתיבה על אמנות
 

ספר לגלריה קו 16
קרני ברזילי, אוצרת הגלריה, עמלה, חקרה, נברה ויצרה ספר המאגד את התערוכות והפעילויות שנעשו בגלריה לאורך בשנים 1998-2018. זהו תיעוד חשוב של פעילות עקבית במתנ״ס פריפריאלי המבקש להציג את ״ההישג המשמעותי של אלו שפעלו בגלריה, לחזק את פעילותה הענפה במשך השנים בתודעה האמנותית ובהעמקת הזיקה שבין האמנות והחברה״, אומרת ברזילי. אירוע ההשקה יתקיים בשלישי 26.11 בשעה 20:00 ובמהלכו יתקיים המיצג ״שפה משותפת״ של מיכל סממה הנהדרת.
 
מתוך התערוכה ״הדרך אל החלום״ של גיל ומוטי בקו 16 צילום מסך 2019
לראשונה אוצרת שחורה בגוגנהיים
 

האם יכול להיות שמאז 1959 – שנת ייסודו של מוזיאון הגוגנהיים - ועד היום לא היה/תה אוצר/ת אפרו אמריקאי/ת במוזיאון הגוגנהיים? מסתבר שכן. אשלי גיימס, שהחלה השבוע את עבודתה כאוצרת במחלקה לאמנות עכשווית, היא הראשונה. ג׳יימס עבדה לפני כן במוזיאון ברוקלין, שם היתה אחת האוצרות השותפות בתערוכה השנויה במחלוקת, “Soul of a Nation: Art in the Age of Black Power, שניסתה להגדיר את האסתטיקה והמאפיינים של אמנות שחורה באמריקה בשנים 1963-1983. ״עבודתה משלימה את משימת הגוגנהיים להציג את האמנות של היום, שאותה אנו מבינים כמבט עמוק ומרחיב על תולדות האמנות״, אמרה ננסי ספקטור, האוצרת הראשית של המוזיאון, על המינוי.
אשלי ג׳יימס, האוצרת השחורה הראשונה בגוגנהיים. צילום: ELLE PÉREZ 15guggenheim-item-superJumbo
בלוג חדש על אמנות
באין (כמעט) כתיבה על אמנות כל בלוג חדש מבורך וחשוב. ARToday הוא שמו של הבלוג שפתחה גילי סיטון ויש בו מאמרים מעניינים שלה על תערוכות בארץ ובעולם – למשל על תערוכה בגלריה Meşher באיסטנבול - וכן מידע על אירועים, חדשות וסיורי אמנות. https://artoday.blog
גילי סיטון. מתוך עמוד הפייסבוק 50407309_10156359497933165_7933134797092683776_o

תיקון רדיקלי
 
מוזיאון בולטימור הודיע כי בשנת 2020 הוא מתכוון לרכוש רק עבודות שנוצרו על ידי נשים אמניות. זוהי הצהרה רדיקלית שמטרתה לשנות את האפליה המתרחשת, אפשר לומר, כמעט בכל מוזיאון בעולם. ״אתה לא סתם רוכש ציור אחד של אמנית ותולה אותו על הקיר ליד ציור של מארק רותקו״, אמר כריסטופר בדפורד, מנהל המוזיאון. ״כדי לתקן מאות שנים של חוסר איזון, אתה צריך לעשות משהו קיצוני״. בנוסף, כל אחת מ-22 התערוכות המתוכננות תהיה בעלת מוקד נשי מרכזי, כש-19 מתוכן יציגו עבודות רק של נשים ושתיים נוספות יחקרו כיצד אמנים גברים מתייחסים לנשים.
 
אמי שרלד, Planes, rockets, and the spaces in between,עבודה שנרכשה לאחרונה למוזיאון DCH54D5C2JAODGTN5XNWQKTFXI

פרס קשת ליעל פרנק
 
יעל פרנק היא זוכת פרס קשת לאמנות עכשווית במוזיאון הרצליה מיסודה של משפחת בר-גיל אבידן" לשנת 2019. חברי ועדת הפרס – האוצרת עדנה מושינזון, האוצרת סאלי הפטל, האוצרת רולא חורי, האמן דוד עדיקא וקרן בר-גיל יוזמת הפרס, בחרו את עשרת המועמדים לפרס והזמינו את האוצר פול הובסון מנהל מוזיאון Modern Art Oxford לבחור את הזוכה. הובסון בחר בפרנק לאחר ביקורי סטודיו שערך אצל כל המועמדים. "הצעתה של יעל פרנק מגובשת, מקורית ומעמיקה"', נכתב בנימוקי הבחירה. ״היא יוצרת דיאלוג עם אדריכלות המוזיאון הייחודית, מציעה גישה חדשה ליחסי אובייקט-שפה  ומגיבה למצב הפוליטי והתרבותי של תקופתנו. פראנק יוצרת מטפורות ומצבים משעשעים, המציפים את מורכבות קיומית. בעבודה שלה יש אנרגיה, כריזמה והומור". תערוכת יחיד של פרנק תיפתח בנובמבר במוזיאון הרצליה.
יעל פרנק, זוכת פרס קשת 2
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.