טריפטיך / קרן ענבי

זמן קריאה : 300 דקות
טריפטיך / קרן ענבי
 
מסע בעיר הגדולה אל המציאות בציוריו של אלכס כץ

שלוש תערוכות, שלוש קומות ושלושה ציורים, מוצגים בשלושה חללים שונים בניו יורק ומסמנים את יום הולדתו ה-90 (!) של הצייר אלכס כץ (Alex Katz נ.1927 ניו יורק), שעדיין יוצר במרץ בסטודיו שלו בסוהו במקביל לביתו שבמדינת מיין. הניגודיות הקיימת בין שני האזורים, האורבני והכפרי, נוכחים בציוריו ובדרך שבה הוא בוחר לתאר את היחסים בין טבע ותרבות, בין אישי לכללי. לנופים של מיין מקום משמעותי בהתפתחותו האמנותית. לאחר שסיים את לימודיו בקופר יוניון בניו יורק (1949) הוא קיבל מלגה ל: Skowhegan School for Painting and Sculpture שבמדינת מיין, מקום שמתפקד גם היום כרזידנסי מוערך לאמנים עכשוויים. כץ שהה שם שני קיצים רצופים שבמהלכם נחשף לציור מהמציאות - רגע מכריע לדבריו בהתפתחותו האמנותית. על החוויה בסקוהיגן אמר שהיא הייתה הסיבה שגרמה לו להקדיש את חייו לציור.
1
בגלריית Gavin Brown's Enterprise, הממוקמת בליבה של שכונת הארלם בצפון מנהטן, מוצגים ציורים מונומנטליים מהשנתיים האחרונות. התערוכה מתפרסת על פני שלוש קומות במבנה שתיפקד בעבר כמבשלת בירה. במסגרת השיפוץ עוצבה רק קומה אחת כחלל קובייה לבנה ושתי הקומות האחרות נותרו עם קירות האבן המקוריים, משמרים את הדרמטיות של המבנה שמזכיר במובנים מסוימים קתדרלה בגלל צורתן המלבנית של הגלריות והאור הטבעי הרב שחודר מתקרת הזכוכית הגבוהה. 
2
הציורים בתערוכה עוסקים בפורטרטים ונופים, בעיקר עצים. בביוגרפיה שלו Invented Symbols מ-1997 כתב כץ ש"הצבע עובד ביחד וכנגד החלל", כעת, כעבור עשרים שנה, אמירתו מקבלת תוקף מלא בחלל הגלריה הדומיננטי. הציורים העצומים מתפקדים כמשטחי צבע שביחד עם צבעם החום אדמדם של קירות הגלריה הדומיננטיים בונים קומפוזיציות משלהם. 
4
3
כץ התפרסם בשנות ה-80 בזכות ציוריו הגדולים שמתאפיינים עד היום באיפוק, פשטות וצבעוניות נועזת. הוא היה ממבשרי זרם אמנות הפופ והושפע בעיקר מהאמנים ג'קסון פולק, פרנז קליין, פיליפ גסטון ומסגנון האבסטרקט שאפיין את ה-New York School באותה תקופה. הדרך שבה הוא מטפל בצורה ובצבע הולידו את סגנונו הייחודי המשלב פיגורטיביות ואבסטרקט גם יחד. הוא פיתח שפה ציורית טיפוסית בעלת אסתטיקה שטוחה שמשדרת פשטות ומחזקת את תפקידו של הצבע בציור, שנתפס על ידי הצופה גם כשדה צבע מדיטטבי. מאתיס הוא אחד האמנים המרכזיים שהשפיעו על כץ כמעט בכל המובנים: צבע, צורה, קו, כתם ותיאור דמויות. הציור 'עירום 2' בתערוכה נראה כמחווה ל'ריקוד החיים' של מאתיס.
5
בהתבוננות מעמיקה בציורי הקנבס העצומים בחלל הגדול והמואר נראה שכץ למעשה מצייר את האור דרך סכמות של נופים ופורטרטים. הנופים הפסטורליים לצד האורבאניים מצויירים בעדינות באמצעות הטיפול באור, בטכניקה של רטוב על רטוב. ניתן לחוש את המהירות שבמשיכות המכחול, בג'סטות חיוניות שמייצרות תנועה קלה בציור. 
6
הדמות כנושא מרכזי בציוריו התפתחה עוד מתקופת לימודיו בקופר שם למד אצל מורים מתנועת הריאליזם הסוציאל אמריקאי (בניהם הצייר רוברט גוואת'מי) שהשפיעו עליו, כמו גם הדיון המרכזי על ייצוג הדמות בציור שהובילו בשנות החמישים ציירים כדה קונינג. הדמויות של כץ מצוירות בדרך כלל מהפינה של הקנבס, ומשתלבות עם קנה המידה והמרחב של הציור. הן פורמליסטיות ונראות כבובות, כאב טיפוס, משדרות קרירות, חוסר הבעה וסכמתיות וזאת למרות שהוא נוהג לצייר את האנשים המשמעותיים שבחייו. בציורים החדשים קיימת הכפלה, חפיפה וחיתוך של הדמות כמו בסנאפ שוט שאופייני למאה ה-21, תיאורים שמייצרים רלוונטיות לתקופתנו. השטיחות, הניתוק והלך רוח שהם משדרים מזכירים את 'תרבות הסלפי' ובדיוקנאותיו הקבוצתיים בולטים ניכור וחוסר תקשורת בין הדמויות. 
7
בתערוכה המוצגת בגלריה פיטר בלום (Peter Blum Gallery) בלואר איסט סייד מוצגים שלושה ציורים בלבד: 'מטריה כחולה מס' 2' , מ- 1972, שמתארת את עדה אשתו והמוזה המרכזית שלו לאורך השנים, 'Black Brook 11', מ- 1990, שמתאר סערה ו 'Gold and Black II'', מ- 1993, שמצוירים בו עצים בודדים על רקע צהוב מונוכרומטי. התערוכה ממחישה את כוחו של המינימליזם הקיים בציוריו, ומהווה השוואה מעניינת לתצוגה הכמעט מוזיאלית בהיקפה שמוצגת במקביל בגלריה בצפון העיר.  
9
8
10
במרחק חמש דקות הליכה, בלב הצ'יינטאון, בחלל הוותיק של גלריית Gavin Brown's Enterprise מוצגת התערוכה השלישית: מגזרות עץ ואלומיניום שנוצרו בין השנים 1959-1997. אלו עבודות שמחדדות את השטחיות שבעבודותיו ויחסו לנושא הדמות. התערוכה סוגרת מעגל היסטורי בדרך מעניינת ולא שגרתית של התפתחותו של צייר מרתק, שעבודותיו משקפות במידה מסוימת גם את התפתחות הציור המודרני והעכשווי. 
11
13
12

 _______________________________________

צילומים: קרן ענבי
 22/12/17 Gavin Brown's Enterprise, at 439W. 127th St, New York, Alex Katz 
 Alex Katz Cutouts: 1950s-1980s, Gavin Brown's Enterprise, at 291 Grand St, New York,  22/12/17
13/1/18 Peter Blum Gallery ,Alex Katz: Three Paintings 
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.