מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 21/6/18

זמן קריאה : 1:14 דקות
מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 21/6/18
4D5E3A1200000578-5857607-image-m-2_1529343347655
אני רואה את הקליפ החדש, היפהפה, של ביונסה וג׳יי זי, APESHIT, שצולם במוזיאון הלובר, בצרפת, כחלק מהנסיונות של מוזיאונים להביא קהל חדש. אמנם יש בזה פן כלכלי - הניו יורק טיימס פרסם שמידי שנה מצולמים בלובר כ-500 סרטים וצילום ליד עבודות עולה 17,500 דולר – אבל במקרה הזה בעיקר מיתוגי. עד עכשיו צפו בקליפ ביו טיוב מעל 26 מליון אנשים. אפילו אם אחוז אחד מתוכם יחליט בעקבות הסרט לראות את ״רפסודת המדוזה״ של תיאודור ז׳ריקו, כבר המוזיאון זכה בגדול.
צילום מסך 2018
לראיה: ההיענות המהירה מאוד של המוזיאון לבקשה – הרעיון לצלם שם צץ רק בחודש האחרון - מוכיחה שהבין איזו הזדמנות נפלה לידיו. ״הדד ליין אמנם היה מאוד צפוף״, נמסר מהמוזיאון, ״אבל הלובר שוכנע במהירות בגלל הסינופסיס שהראה מחוייבות גבוהה למוזיאון ולעבודותיו האהובות״,
האמת, נכון. ניכרת שם אהבה לאמנות ולמרחב שבו היא מוצגת. הפריים הנהדר עם הרקדנים הפרוסים על המדרגות, ההשתהות המכוונת על פרטים מהציורים הקאנוניים שמוצגים כגון "משתה החתונה בקנה" של הצייר האיטלקי פאולו ורונזה מ-1563 (המציג אירוע מחייו של ישו) או Francesca da Rimini and Paolo Malatesta Appraised by Dante and Virgil של הצייר ההולנדי ארי שפר מ-1855.
1835_Ary_Scheffer_-_The_Ghosts_of_Paolo_and_Francesca_Appear_to_Dante_and_Virgil
לא רק המובן מאליו צולם. יש את שני האיקונים שוברי הקופות של המוזיאון: המונה ליזה וניקה מסמותרקיה (פסל עשוי שיש מהתקופה ההלינסטית) אבל מה שחשוב יותר שיש שם את הציור המהפכני ״דיוקן של אישה שחורה״ מ-1800 של הציירת מארי-גיימין בנואה – אחת הציירות הבודדות של אותה התקופה - המתאר אישה שחורה חשופת שד. 
111
כמה אנשים נחשפו או הכירו את הציור הזה למרות היותו קלאסיקה? הקליפ הזה, מעבר להיותו מה שהוא – חלק ממסע פרסום לאלבום חדש של שני אלילי תקופה - גם מחבר, באחת הדרכים היפות לטעמי, בין מוסיקה לאמנות ויוצר יצירה אחת, פולטית ואסתטית, גדולה מסך חלקיה.
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.