קארה ווקר, אחת היצירות החשובות של המאה ה-21.

מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 10/10/17

זמן קריאה : 2:43 דקות
 
על עבודת האמנות החשובה של המאה ה-21 ועל הצמיד של תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה
מה היתה העבודה החשובה ביותר באמנות הישראלית במאה ה-21?
 
במגזין ארטנט ביקשו מ-14 אנשי ונשות אמנות לבחור את עבודת האמנות האיקונית ביותר של המאה ה-21, ואלה חלק מהתשובות. אריק שיינר מסות׳ביס בחר בעבודה הציבורית, The School of Panamerican Unrest, מ-2005 של פאבלו הלגרה, שבנה בית ספר נייד ונסע איתו מאלסקה לארגנטינה. פעילותו כללה הרצאות, הצהרות אמן ומפגש עם מקומיים. ״מבחינתי זו אחת היצירות החשובות. מסר האיחוד, הדיאלוג ושיתוף הפעולה הוא חשוב יותר עכשיו מאי פעם״, הסביר שיינר. בחירה נוספת של שיינר היא היצירה המונומנטלית והנפלאה של קארה ווקר שהציגה במבנה בוויליאמסבורג, ברוקלין, ששימש בעבר מפעל לייצור סוכר - מיצב ענק של אישה ספינקס עשויה מסוכר, המתייחס להיסטוריה של העבדות במסחר הסוכר במאה ה-19 (עבודה זו נבחרה גם על ידי קארי רבורה באראט מהמטרופוליטן).
ג׳ולי קונוורטי, מקרן artBA בחרה בפרויקט של מרתה מינוג׳ין, The Parthenon of Books, שהוצג לאחרונה בדוקומנטה בקאסל, דגם אחד לאחד של הפרתנון היווני שנבנה מספרים שצונזרו בעבר או כיום ושנתרמו למטרת הפרויקט. האמנית נטלי פרנק בחרה בעבודה  Les Trois Femmes Noir של מיקלין תומס, שחותרת בעבודותיה תחת ההיסטוריה האמנותית הלבנה. בעבודה זו, שהוצגה בחלונות הראווה מחוץ למוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, הפכה באמצעות חומרים גבוהים ונמוכים את הציור הידוע של מאנה, פיקניק על הדשא ,להתכנסות של שלוש נשים שחורות. באופן מפתיע או שלא ניתן למצוא ברשימה  גם את הגולגולת משובצת היהלומים של דמיאן הירסט, שהפך בשנים האחרונות מכוכב מוערך לאמן שכולם אוהבים לבקר.  עוד ברשימה: עבודות של ג׳יימס טורל, איי ויי ויי, אולאפר אליסון ואחרים.
ואם הייתם צריכים לערוך את אותה הבחירה באמנות הישראלית, במי הייתם בוחרים? התשובות – בליווי הסבר קצר - יתפרסמו במדור הבא (ניתן לענות בפייסבוק או במייל danagillerman@gmail.com )
קארה ווקר, אחת היצירות החשובות של המאה ה-21. 150409759459a6b53a73ecb465233
פרידה קאלו על ידה של תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה
 
בשבוע האחרון עסקו העיתונים הבינלאומיים בפרט איזוטרי ואולי לא? מה עושה צמיד עם דמותה של פרידה קאלו על ידה של ראש ממשלת בריטניה. הדיונים נגעו בעיקר לחוסר הלימה בין דמותה הפמיניסטית פורצת הדרך והתפיסה החברתית של האמנית האגדית מול כל מה שמייצגת ראשת הממשלה השמרנית. ואני חושבת על משהו אחר. איזה יופי שפריט נהדר שכזה מגיע אפילו לידה של ראש ממשלה. מטרת המרצ׳נדייז (שילוב אמנות במוצר שימושי) היא להפיץ את בשורת האמנות לכל עבר, להפוך את האמנות זמינה לכולם, וזה בדיוק מה שקרה עם הצמיד של פרידה קאלו. ליותר מזה היה קשה לצפות. 
הצמיד עם דמותה של פרידה קאלו nintchdbpict000358104879
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.