אסי משולם, מניפסט ליוצאים לשדה האמנות

מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 14/6/18

זמן קריאה : 2:25 דקות
מהנעשה בשטח / עצות לבוגר/ת הטרי/ה

 
לרגל תערוכת בוגרי התואר הראשון באוניברסיטת חיפה, שתיפתח ב-20.6., כתב אסי משולם, אמן וראש החוג, מסמך שכותרתו: 40 טיפים לאמן המתחיל. אני רואה בו מעין מניפסט, ״הצהרה אידאולוגית פומבית של רעיונות, תוכניות, אמונות וכד׳״, שהיה חלק מהיווצרותן של קבוצות יוצרים ויוצרים עד אמצע המאה ה-20, וכמעט ונעלם לגמרי מהאמנות העכשווית, שמעצם היותה ביקורתית וצינית, כבר אינה מתאימה לעידן המניפסטים.
אסי משולם, מניפסט ליוצאים לשדה האמנות 21368746_10155205775459405_3747045789904226998_o
לטעמי מניפסט הוא הצהרה על מחייבות לאמנות כדרך חיים, הצהרת כוונות כלפי היצירה והעולם, כמו גם הדגשת חשיבותה של האמן והאמנות לתרבות ולחברה כולה. אחד המניפסטים הרציניים והמצחיקים בו זמנית שנתקלתי בהם בעשור האחרון היה ״מניפסט האמנית״ של מרינה אברמוביץ, אחת האמניות המחוייבות והטוטאליות, שרואה באמנות לא רק דרך חיים אלא החיים עצמם. גם המניפסט של משולם, אמן מחוייב וטוטאלי בפני עצמו, הוא מעין דבר שכזה, אמנם בלי המיצג אך עם ההומור והעצות ויותר מכך – תפיסת עולם שאותה הוא מנחיל לסטודנטים ולסטודנטיות שלו שיוצאים לשדה לא פשוט בתקופה עוד פחות פשוטה, והנה עיקרי הדברים שאותם יש להדפיס ולתלות בסטודיו:
אל תחכה/י להשראה, היא אף פעם לא באה  /  תמיד שאל/י "למה?"  /  אם אפשר לסכם את העבודה שלך במשפט אחד, ׳היא עדיין לא גמורה׳  /  זכור/י שאמנות עוסקת במצבי ביניים. עבודה ללא קונפליקט היא בדרך כלל מאד לא מעניינת  /  היה/היי טוטאלי/ת. מתח/י את הגבולות ולכ/י עד הסוף עם העמדה האסתטית שלך  /  השיבוש והקילקול הם חבריו הטובים ביותר של האמ/נית  /  גם ההומור. בעיקר ההומור העצמי  /  למד/י לאלתר / זכור/זכרי שבין השאר, אמנות היא תמיד אודות אמנות  /   נכון שכל דבר יכול להיות אמנות, אבל לא כל אמנות היא אמנות טובה  /  חשוב/חשבי על הנמען/ת שלך, אבל אל תתחשב/י בו  /  אל תעבוד/תעבדי במנותק מקודמיך/קודמותייך – אסור להפסיק ללמוד  /  אל תעבוד/תעבדי במנותק מסביבתך – היה/היי ער/ה להתרחשויות במציאות המקיפה אותך  /   אל תעבוד/י בבדידות, ואל תתבייש/י לבקש עצה – להיעזר באחרים או לאמץ רעיונות שנותנים לך, לא עושה את עבודתך לפחות שלך  /  מצא/י לך עוד תחום להתעמק בו. האמנות שלך רק תרוויח מזה  /  אל תזלזלי בכוחן של הרשתות החברתיות לקידום הקריירה שלך  /  בנה/י לעצמך אתר אינטרנט  /  אף על פי שבעבר זה לא היה כך, כיום הפקתם של מוצרים מסחריים מהעבודות שלך היא עניין מקובל לחלוטין  /  לפני שאת/ה קובע/ת מחירים לעבודות שלך, בדוק/י את מצב השוק ואת מחיריהם של אמנים אחרים שחולקים אותו איתך  /  גם אם נראה לך שאין סיכוי שתזכה/י, הגש/הגישי מועמדות  /  אם מישהו/י מבקש ממך כסף כדי להציג את האמנות שלך, זו לא האמנות שלך שמעניינת אותו  /  ערוך/כי רישום ותיעוד של כל פעילות מקצועית שלך – לעולם אין לדעת מתי תזדקק/י להם  /  אנשים יתעמקו בעבודה שלך הכי הרבה זמן, דווקא אם היא תהיה תלויה בשירותים. אל תזלזל/י באף מקום תצוגה  /  אם תציגי את העבודה שלך באופן שאינו מתחשב בחלל שבו היא מוצגת, זה לא משנה כמה היא תהיה טובה  /  אהוב/אהבי את העבודות שלך, אבל אל תתאהב/י בהן  /  אל תפחדי לזרוק את מה שכבר לא צריך  /  אל תתפוס/תתפסי את עצמך יותר מדי ברצינות, ואל תזיק/י לאף אחד בשביל האמנות שלך. החיים קודמים לאמנות  /  העבודה לא נגמרה אחרי שנפתחה התערוכה. אל תיתן/תתני לנפילת המתח לארוך יותר משבוע  /  שמור/שמרי את הפרטים של מי שהתעניינו בעבודות שלך או רכשו אותן  /  אל תזלזלי בביקורת, אבל אל תיקח/י אותה קשה מדי. את/ה לא רוצה למצוא חן בעיני כולם.
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.