שרה וביבי?

מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 18/2/18

זמן קריאה : 1:21 דקות
מהנעשה בשטח / דנה גילרמן
 
תדמיינו סיטואציה כזו: היכל התרבות מלא בקהל. ניתן לאתר שם קבוצה של עיתונאי תרבות וסלב דוגמת  ניקול ראידמן, סנדרה רינגלר, מושיק גלמין, בני ציפר, שרית חדד ואיל מגד. על הבמה מונחים שני ציורים מכוסים בבד כחול. זהו טקס הסרת הלוט מציורי הדיוקן של ראש הממשלה ורעייתו, שצייר בהזמנה הצייר ארם גרשוני, רגע לפני תלייתם בבית ראש הממשלה או בכנסת ישראל.
שרה וביבי? IMG_7696
טוב, אז אצלנו, בינתיים, אין טקסים תרבותיים שכאלו. דווקא יש ציורי פורטרט בהזמנה של נשיאי בית המשפט העליון – ארם גרשוני צייר את הפורטרט של אהרון ברק ולאחרונה דווח כי מיכאל רפפורט נבחר לצייר את דיוקנה של מרים נאור (תמורת 60 אלף שקל) - אך אף אחד לא עושה מזה ענין, ובוודאי שלא טקס שסביבו גם אמירה משמעותית.
 
בוושינגטון, דווקא, כן. השבוע היתה התרגשות גדולה סביב הסרת הלוט מדיוקנותיהם של ברק ומישל, רגע לפני שהם נתלים בגלריה הלאומית לדיוקנאות בוושינגטון, לצד דיוקנותיהם של מנהיגים אחרים. בטקס נכחו גם חברים מפורסמים של השניים בהם סטיבן שפילברג, טום הנקס והזמרת אלישיה קיז.
את הציורים הזמינה הגלריה הלאומית אבל הבחירה בציירים, כמובן כזו עם אידאולוגיה ואמירה ובעלת רגישות רבה ליוצרים, נעשתה על ידי השניים: מישל בחרה באיימי שרלד, אמנית אפרו אמריקאית, שעוסקת בציוריה במעמדים של שחורים באמריקה, וברק בחר בקהינדה ויילי, אמן אפרו אמריקאי המצייר פורטרטים צבעוניים של גברים שחורים בסגנון שמזוהה עם תרבות ההיפ־הופ
IMG_7803
אחרי הסבר קצר על תהליך הבחירה בציירים - זו הפעם הראשונה שאמנים שחורים נבחרים על ידי הגלריה הלאומית למשימה שכזו - וההצהרה ״עד כמה האמנות חשובה בחיי היום״, סיפרה מישל שהיא הראשונה במשפחתה שישבה לציור פורטרט, והתנצלה בפני כל האמנים שבסוף לא נבחרו. עוד ציינה כי היא מודעת לכך שילדות קטנות, במיוחד ילדות קטנות אפרו אמריקאיות, יבקרו יום אחד במוזיאון הגדול הזה ויראו מישהי שדומה להם. בסוף הטקס נלקח ציורו של ברק לתצוגת הקבע של הנשיאים בגלריה הלאומית בוושינגטון והפורטרט של מישל אובמה, נתלה באחד המעברים, הרחק מבעלה.
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.