מהנעשה בשטח / דנה גילרמן 22/2/19

זמן קריאה : 3:04 דקות
אמנות טובה לבריאות? תלוי איפה
 

כן, באופן ודאי. יש מחקרים שמוכיחים כי סביבה אמנותית טובה לשיקום של חולים ויש מדינות שבהן רופאים כבר מחלקים מרשמים לחולים לשיעורי אמנות. לפני כמה חודשים, למשל, פורסם בלונדון מחקר חדש שחשף כי66 אחוז מהרופאים מאמינים שלאמנות יש תפקיד חיובי במניעת מחלות. המחקר, שנערך בקרב 1002 משתתפים, תומך בתפיסה שהאמנות צריכה להיות מוכרת ומשולבת בשירותיים רפואיים הניתנים על ידי שירותי הבריאות, כדוגמת ״מרשמים חברתיים״ המיועדים למטופלים שאין פתרון אחר לבעיה הרפואית שלהם כגון ניתוח, תרופות או טיפול.
מסתבר שהאמנות טובה גם לסוף החיים. לא יודעת אם משאלתי האחרונה היתה לראות תערוכה במוזיאון, אבל מסתבר שבשנים האחרונות ארגון הצדקה the charity Ambulance Wish Foundation  כבר הסיע כ-50 חולים סופניים למוזיאון הרייקס באמסטרדם. המוזיאון, כמו גם מגזין ׳ארטניוז׳ (שבו פורסמה הידיעה), מחזרו מידע מלפני ארבע שנים אודות שלושה חולים סופניים שביקשו לראות את התערוכה ״רמברנדט המאוחר״ ב-2015  – ובטח כבר אינם בין החיים – ועכשיו מדובר בפרסום לתערוכה ״כל הרמברנדטים״, הכוללת ׳400 עבודות׳ של המאסטר ההולנדי, ובכל זאת המהות אותה מהות: זו היתה בקשתם האחרונה ונראה כי יהיו מצטרפים נוספים לבקשה עם תערוכת הענק הזו.  
אצלנו מסדרונות בית החולים חסומים בגלל עשרות מיטות ועליהם חולים, ורק השבוע פורסם כי יותר מ־50,000 חולים בשנה נתקעים במחלקות הפנימיות בבתי החולים ברחבי הארץ במשך שבועות ארוכים, ואף חודשים, מאחר ולא נמצאת עבורם מסגרת ראויה. וזאת בזמן שבחו״ל רותמים אמנות לבתי חולים על מנת ליצור סביבת הבראה מיטיבה עם חולים
Screen Shot 2019-02-20 at 16
חייבת להתוודות שלא בטוח שזו היתה משאלתי האחרונה בהיותי תושבת ישראל – אבל באמסטרדם התרבותית, למשל, משאלתם של שלושה חולים סופניים באמסטרדם היתה לראות את התערוכה של רמברנדט. החולים הגיעו לשם בשלושה אמבלונסים וזכו לסיור בן שעה בתערוכה המקיפה של האמן.
ambulance-2
בקנדה ממליצים על הליכה למוזיאונים כמרשם שפוטר מתשלום כניסה. זאת חלק מההבנה ההולכת ומתפשטת שאמנות ותרבות טובים לבריאות.
 
2018
ביום ראשון הקרוב תיפתח במערך ניתוחי הלב במרכז הרפואי תל השומר התערוכה HEART. התערוכה מתחדשת בכל שנתיים, ומציגה עבודות של אמנים ישראלים. "זו תרומה משמעותית למצב הרוח וההרגשה של המטופלים והמבקרים במרכז" אומר פרופ' אודי רענני, הוגה רעיון התערוכה
 

מחקרים רבים מצאו כי חשיפה לאמנות מסייעת בהפחתת חרדה וכאב, בשיפור מצב הרוח ובהקניית חוויה חיובית יותר".
בעמדת המודיעין בבית החולים בילינסון בפתח תקוה מקבלים המבקרים מפה שכותרתה "אמנות בבית חולים בילינסון". המפה מזמינה את באי המקום לצאת לסיור בגן הפסלים שבו מוצגים, בין השאר, פסלים של יעקב אגם, מנשה קדישמן, עפרה צימבליסטה, בוקי שוורץ, בלו סימיון פיינרו, דני קרוון ויעל ארצי. במחלקות השונות מוצגות יותר מ-100 עבודות של דודו גרשטיין, שנעשו במיוחד למקום, וכן תצלום של שי גינות, ציור קיר של עידית דגן, רישומים של רפי קיזר, עבודות של ציונה שמשי וגם פסלים של ליאורה קנטרביץ' ואלי אילן. המבקר בבית החולים יכול להיכנס לכל החללים שמופיעים במפה, פרט לחדר ההקרנה בבניין דוידוף לחולי סרטן, שם מוקרנים על התקרה ציורים של עידית דגן.
האם היצירות הללו הן סיבה טובה לבוא לסיור אמנות בבית חולים? כן ולא. אין שם יצירות יוצאות דופן באיכותן שמצדיקות נסיעה מיוחדת לפתח תקוה, ובכל זאת, מומלץ לבקר במקום ולראות איך שילוב חכם של אמנות יכול לתרום לאווירה ואף לשנות אותה, במיוחד אם זהו מקום ממסדי שמיועד לאנשים חולים.
חשוב לציין כי לאחר השיפוץ המקיף בו בשנים האחרונות, בילינסון נראה כמו בית מלון, ולא מהזולים. הרבה כסף הושקע בארכיטקטורה, בעיצוב הפנים וביצירת אווירה נעימה ונינוחה. שלטי ההכוונה בתוך הבניין עשויים זכוכית ומשדרים אלגנטיות, קירות המסדרון מצופים חלקם באבן המונחת באלכסון, חלקם צבועים בגוונים חמים - כתום וחמרה; פינות הישיבה נקנו בחנות היוקרה טולמנס. בחדרי ההמתנה מוקרנים סרטים על מסכי פלזמה, ובמחלקת טיפולי יום של חולי הסרטן יש מחיצות מעץ וזכוכית מאט נעימות המאפשרות אינטימיות.
"בבתי חולים לילדים חשבו איך לשפר את מצב רוחם של המאושפזים, אבל לא עשו זאת בבתי חולים למבוגרים", אומר הד"ר דן אופנהיים, מנהל המרכז הרפואי רבין (הכולל את בילינסון). "בשנים האחרונות חל שינוי בנושא הזה. היום אנחנו יודעים שהחלמה של חולה תלויה בלא מעט גורמים, לא רק בתרופה או בניתוח. לא מזמן התפרסם מחקר שבדק שתי קבוצות של חולים: האחת השקיפה במשך האשפוז על קיר בטון, והשנייה על פארק. אלה שצפו בפארק צרכו פחות כדורי הרגעה והיו מאושפזים פחות ימים. אני מאמין שסביבה נוחה ואסתטית עם יצירות אמנות ונוף יפה שנשקף מהחלון תתרום להליך ההבראה".
ואילו באמסטרדם לוקחים חולים סופניים לראות את ….
 
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.