מילים מפוסלות / וונדר וומן אנד ד'ה לאסו אוף טרות'

זמן קריאה : 2:37 דקות
מילים: עד כה עסק המדור במילים עבריות, והנה, עם עלייתו של הסרט וונדר וומן למסכים, נפלתי גם אני, כחמור למרק פירות, להשתכשך בחומרים שאיני מכירה. גם את הסרט עוד לא ראיתי, אודה על האמת, אבל אראה. אני מבטיחה. פה ושם קראתי וראיתי טריילירים, ולמדתי שלצד הצמידים חסיני הכדורים, הלאסו אוף טרות' הוא כלי הנשק שמאפיין את דיאנה – הלא היא וונדר וומן נסיכת האמזונות הנחשקת. הלאסו אוף טרות' או הגולדן לאסו או המג'יק לאסו – ובעברית: לאסו האמת או הלאסו המוזהב (שלא לומר פלצור האמת או פלצור הקסמים). לאסו זה, מקור כוחה, נוצר מחגורת החזה (מעין מחוך תומך חזה) של האלה אפרודיטה – והוא נועד לאלץ את מי שנלכד בתוכו להיכנע, לציית ולומר אך אמת.
בדרך פלא, כיאה לסדרת הקומיקס הבדיונית - הפסיכולוג, הממציאן והסופר ויליאם מולטון מרסטון, שהמציא את דמותה של וונדר וומן (שעלילותיה החלו להתפרסם בדצמבר של שנת 1941 בגיליון השמיני של סדרת החוברות "אול סטאר קומיקס") ויחד עמה את לאסו האמת שלה - הוא גם מי שהמציא את בדיקת לחץ הדם בשנות ה-20, ומי שהוביל לפיתוח מכונת האמת – הפוליגרף - המבוסס על ההנחה שכשאדם משקר, דופק הלב ולחץ הדם שלו עולים.
לאסו האמת נתפס גם כאלגוריה לקסם הנשי ולאפקט שלו על אנשים: מי שנתפס אל אישה בעלת קסם כשל דיאנה – נכנע לה בשל כוחה ויופיה, ולא יוכל לסרב לה ולא להמרות את פיה, ועל כן ישיב ביושר לכל שאלותיה. ובכל מקרה - אמת ושקר קשורים בשפה: באמירה-בטענה-במחשבה המובעת בלשון. טענה היא אמיתית או שקרית ביחס למציאות.
מורן שוב
גל גדות, היא היא וונדר וומן, מפעילה את הקסם הנשי שלה. מתוך הסרט. האחים וורנר, 2017
 
תמונה: כפי שרואים כאן בתמונה, מתוך הסרט, דיאנה מפגינה מיומנות גבוהה מאוד בשימושים שהיא עושה בלאסו המוזהב. בין השאר, כך קראתי, היא יודעת לסובב בעזרתו את זרמי האוויר עליהם היא דואה ולסובב אותו כך שהוא פולט תדרים שמשבשים לחשים. כן. וגם אלמנט של סאדו-מאזו יש כאן: של קשירה ועינוי במילים.
לאסו האמת נמסר לדיאנה באי גן עדן – הוא ביתן של האמזונות. בגן העדן של בראשית למדו אדם וחוה להבחין בין טוב ורע. ואמנם, הלאסו הקסום הוא אחד הכלים של וונדר וומן במלחמתה לצדק ולחופש, מה גם שבאמצעות עינוי וכפייה.
 
מורן שוב היא אוצרת ההקמה של בית לעברית, ראשון לציון - מרכז לעברית כשפה וכתרבות
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות