מילים מפוסלות / חנוך, חניכה ולוח חלק

מאת: מורן שוב

זמן קריאה : 2:41 דקות
מילים: חֲנוֹךְ בֶּן יֶרֶד, דור שביעי לאדם וחוה, אביו של מתושלח ואבי סבו של נוח - למד קריאה, כתיבה וחישוב ממלאכי השמים (כך על-פי הספרים החיצוניים: ספר חנוך וספר היובְלים) - ונחשב לראשון הקוראים ולראשון המורים בקרב בני האדם. בין השאר למד חנוך מן המלאכים את חשבון החודשים והשנים, את ארבע עונות השנה ואת חלוקת המרחב לצפון-דרום-מזרח-מערב, והוא הראשון שהעלה את הדברים על הכתב, והנחיל את הידע לבני האדם. "ויאמר [המלאך אוריאל] אלי: חנוך התבונן בלוחות השמים וקראת את הכתוב עליהם וידעת את הכל אחד לאחד. ואתבונן בלוחות השמים ואקרא את כל הכתוב ואבין הכל ואקרא ספר כל-מעשי האדם וכל-ילידי בשר אשר יהיו על הארץ עד דורות עולם" (ספר חנוך א, פא, א-ג). "[חנוך] הוא הראשון מבני האדם אשר נולדו בארץ אשר למד ספר ומדע וחכמה ויכתוב את-אותות השמים בסדר ירחיהם בספר למען ידעו בני האדם את זמן השנים לסדרם לירחיהם. הוא החל לכתוב עדות ויעד לבני האדם בתולדות הארץ ... הכל ראה וידע ויכתבנו לעדות וישימהו לעדות בארץ על כל בני האדם ולדורותם (ספר היובְלים ד, יז-יט).
שמו של חנוך, ראשון המורים, שהנחיל את הכתב והידע לבני האדם, נקשר כמובן במילה "חינוך", "חניכה" ועוד. המילה "חניכה" בהקשרה ל"חנוכת" מבנה נקשרת בחנוך אחר - חנוך בן קין, שחי ארבעה דורות לפני חנוך בן ירד. העיר הראשונה שנבנתה ונחנכה, היתה העיר "חנוך" שבנה קין, בן אדם וחוה, והוא קרא את שמה "חנוך" - על שם בנו (בראשית, ד', יז). שתי ההטיות השונות והמובנים השונים לשורש ח.נ.ך – קשורים בראשוניות, בחידוש, בהתחלה.
תמונה: איני יודעת מי צילם את התמונה המופיעה כאן. האם תלמיד או תלמידה שישבו לשולחן הלימודים צילמו אותה? או הורה או צלם שביקר בשיעור? התצלום מופיע כל השנים באלבום תמונות מימי הנעורים של אמי. ואני מחשיבה אותו בין התצלומים היפים שאני מכירה.
מתוך איזה ספר קורא המורה? איני יודעת. רואים שהכיתה שקטה; שרק קולו של המורה הקורא נשמע. הוא כמעט אינו זז, המורה. בעמידה מפושקת הוא שומר על יציבה של מי שנושא שליחות להנחלת ידע וחינוך לתלמידיו. הלוח השחור הגדול ממסגר את חצי גופו העליון. חוזה המדינה הרצל ממוסגר מעל. על הלוח תכף יכתוב המורה בגיר הלבן - וכך הכל לבן בתוך שחור בתוך לבן, כמו התצלום הממוסגר באלבום הישן. והנה עוד שנת לימודים מתחילה.
מדור 21_מורן שוב_חנוך וחינוך (1)
כיתת בית ספר: מורה, דיוקן הרצל ולוח חלק.
צילום אנונימי. _אוסף פרטי


 

מורן שוב היא אוצרת ההקמה של בית לעברית, ראשון לציון - מרכז לעברית כשפה וכתרבות

 
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות