העתק סוכת דלר, בית הנסן

עלייה לרגל / דנה גילרמן

זמן קריאה : 2:40 דקות
עלייה לרגל / דנה גילרמן
 
מקהלה מעולה ומוזרה, תערוכת תגובה לגירוש מבקשי המקלט: כמה סיבות לבקר בבית הנסן בירושלים
מקהלת גיא בן הינום, מעולה ומוזר גיא בן הינום
בלב שכונת טלביה בירושלים נמצא מרכז הנסן, שפעם היה בית למצורעים. מי שמכיר את קבוצת סלה-מנקה המנהלת את המקום, המורכבת מלאה מאואס ודייגו רוטמן, יודע שתמיד מתקיימות שם התרחשויות יוצאות דופן. הזוג הזה, שהביא את התרבות והאמנות לעיר לפני יותר מעשור באירועי ה"הערה" ההמוניים בהשתתפות מאות אמנים, הוציא כתב עת עצמאי וחנך עוד לפני כולם חללי תצוגה אלטרנטיביים - אף פעם לא נח, ובאופן מפתיע אף פעם לא מתעייף. שווה לנסוע לירושלים כדי להרגיש מדי פעם את חומר הבעירה הזה, שמאפיין יוצרים אובססיביים שלא רואים אף פעם מה אי אפשר לעשות אלא תמיד מה כן.
למשל, אחד הדברים שהיו שם באחרונה הוא מופע פתיחת העונה של מקהלת גיא בן הינום - מקהלה שיתופית, אלטרנטיבית, ששרה "על קו הגבול שבין הפוליטי והסוריאליסטי... חוויה של היות קהילה והיות חברה", כך הם מתארים את עצמם. אז כן, המופע היה הזוי למדי. חלקו היה נהדר וחלקו - טוב, מוזר. חברי הלהקה, לבושי לבן, הסתובבו בקהל, הטרידו מעט, ויצרו מין התאגדויות קוליות שכללו צקצוקי לשון נהדרים, שיר ערש מופלא של יונתן גולדמן, "לך לישון", ומין יציאה קולית נהדרת שכללה שתי מילים "בר רפאלי" (והתארכה מעט יתר על המידה). בין לבין הם גררו אנשים מהקהל, השכיבו אותם בעדינות על הגב וכאן המקום לומר משהו על הקהל המתמסר: אין ספק שזהו קהל אוהד ויוצא דופן, הן במראה והן באמונה בתרבות כשליחות. בעוד כחודשיים המקהלה תופיע שם שוב.
העתק סוכת דלר, בית הנסן Deller Sukkah 2017 (1)
ובינתיים יש עוד סיבות להגיע לבית  הנסן: למשל, העתק של סוכת עץ מצוירת מגרמניה שבנו מאואס ורוטמן ב- 2016, ביחד עם אמנים נוספים, על סמך סוכת דלר המקורית, שהוברחה לארץ במלחמת העולם השנייה, ומוצגת באוסף האתנוגרפי של מוזיאון ישראל. הסוכה בנויה מלוחות עץ ממוספרים, ציורי נוף נאיביים והיא העתק כמעט מושלם לסוכת דלר למעט שינויים קלים אך משמעותיים. למשל, הכפר הפסטורלי הגרמני הופך בסוכה החדשה למחוז געגועים לקהילה שהושמדה ולעידן שאבד, וכנסייה שנמחקה מהציור המקורי הוחזרה לנוף. העבר של היהודים כפליטים, כפי שמשתקף בסוכה, מהדהד בתערוכה 'אין מקום מרומם יותר ממקלטי הנוכחי' שנפתחה שם החודש והיא תגובה מהירה והכרחית לחוק הגירוש של מבקשי המקלט: עשרות אמנים מציגים בה ובנוסף מתוכנן יום עיון שכותרתו 'אי ציות אזרחי'. לא בטוח שמבית הנסן תבוא המהפכה אבל אין ספק שמשהו מתבשל שם.
 
המדור פורסם לראשונה במוסף7 לילות, ידיעות אחרונות
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.