צ'ט עם מורן קליגר

זמן קריאה : 2:36 דקות
צ'ט עם מורן קליגר / דנה גילרמן
 
 
התערוכה של מורן קליגר, "שבעה פרימטים", מוצגת מסוף השבוע 16.3 בגלריה בסיס. היא כוללת רישומים פיגורטיביים גדולי ממדים, בטכניקת רישום עמלנית של עפרונות על נייר, העוסקים בנקודת המפגש בין האדם לקוף. במקביל יראה אור ספר אמן ובו עבודות וטקסטים.
מורן קליגר על רקע אחת מעבודותיה unnamed
 
מה תלוי אצלך בבית?
האמת שאין לי בבית הרבה קירות, רובו חלונות, אבל בקירות שכן יש, תלויות בעיקר עבודות של חברים שאספתי או ניכסתי לעצמי במשך השנים.
 
מי האמן או האמנית שהשפיעו עליך?
מרסל דה זמה, הנרי דרג'ר, פרידה קאלו, אנרי רוסו ויש לי גם פטיש להדפסי עץ יפנים מתקופת אדו (סביבות המאה ה-18)
 
עם איזו דמות היית רוצה לשתות כוס בירה?
הייתי רוצה לשתות בירה עם סבתא שלי – היא נפטרה כשאמא שלי הייתה בת 17, כך שבעצם אף פעם לא פגשתי אותה ובמחשבה שניה אולי גם עם החתולה שלי. הייתי רוצה לנסות להסביר לה שהיא חייבת להפסיק להעיר אותי כל יום בחמש לפנות בוקר.
 
איזה ספר יש לך ליד המיטה?
השנה וחצי האחרונה הייתה מאוד אינטנסיבית עבורי ואני מודה שלא הצלחתי לקרוא בה הרבה. הספר האחרון שקראתי היה בחופשה של כמה ימים ביוון – 'הבת האפלה' של אלנה פרנטה
 
מה היית עושה אם לא היית אמנית?
ניסיתי להיות הרבה דברים לפני ולמרות שבחלקם הייתי די טובה, לא הצלחתי להתמיד בהם. היום קשה לי לדמיין את עצמי עושה משהו אחר.
 
באיזו תקופה אמנותית היית בוחרת לחיות?
אני עובדת בטכניקה של עבודה עמלנית, יש לומר אובססיבית, שדורשת זמן ותכנון. מהבחינה הזו אני חושבת שיכולתי להשתלב בזרם הפוינטיאליסטי - טוויסט מעניין מקווים לנקודות.
 
מה האני מאמין שלך כאמנית?
כאמן אתה נמצא הרבה זמן לבד בסטודיו וכל הזמן עולות שאלות, ביקורת והסחות דעת מן החוץ ומן הפנים, אני חושבת שהכי חשוב זה לנסות לשים את הדברים האלו בצד ולהישאר כמה שיותר נאמן לעצמך ולפעול ממקום שקט.
 
איך לדעתך צריך לפתור את אפליית הנשים הזוכות בפרס ישראל?
אני חושבת שהאפליה קיימת לא רק בפרס ישראל אלא כמעט בכל דבר אפשרי – ייצוג הנשים האמניות בביאנלה בוונציה, מספר תערוכות היחיד המוזיאליות שנשים זוכות להן, ייצוגן בפוליטיקה המקומית ובעוד כל כך הרבה תחומים. זה עצוב שבשנת 2018 זה עדיין כך ולצערי לא נראה שזה עומד להשתנות, אולי כשהחינוך פה יתחיל להשתנות ייווצר איזשהו שינוי משמעותי.
 
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות